Tre nya aktörer till Backen i Piteå

Tre nya aktörer till Backen i Piteå
BackCity. Foto: RED.

Rico Estate Development säkrar tre starka handelsaktörer till expansionen av handelsområdet Backen i Piteå.

Rico Estate Development (RED) har tecknat hyresavtal med en stor livsmedelsaktör i den kommande nyutvecklade expansionen av det externa handelsområdet Backen i Piteå. Parallellt har avtal även tecknats med Power och Lager 157. Sedan tidigare finns hyresavtal med Jula och Chopchop.

Dessa avtal markerar attraktiviteten och behovet av utvecklingen av Piteås externhandel.

– Vi är tacksamma för förtroendet från våra hyresgäster och ytterst stolta över det styrkebesked som läget ger oss. Att lyckas attrahera dessa välrenommerade aktörer till helt nya etableringar bekräftar områdets attraktionskraft och understryker Piteås verkliga potential, säger Ronald Rico, VD och grundare av RED.

Handelsområdet är planerat att stärka Piteås externa handel och utvecklas specifikt för dagligvaru- och sällanköpshandel. Området är strategiskt beläget i direkt anslutning till såväl E4:an som Backens Handelsområde med mycket god tillgänglighet, hög synlighet och närhet för både lokala och regionala besökare. Området expanderar därmed på ett naturligt sätt Backens Handelsområde i syfte att hålla ihop Piteås externa handelsstruktur.

Totalt planeras cirka 19 000 kvadratmeter BTA handelsyta i den första etappen av handelsområdet. Utöver handel planeras även restaurangverksamheter och trafikservice för att skapa en komplett destination för besökare.

Arbetet med detaljplanen för handelsområdet pågår för närvarande. RED och Piteå kommun arbetar gemensamt för att hitta långsiktigt hållbara lösningar som möjliggör både framtida infrastrukturutveckling av Norrbotniabanan och etableringen av handelsområdet.

Power stärker sin närvaro i Norrbotten genom etableringen i Piteå, en del av kedjans offensiva expansion i Sverige.
– Norrbotten har länge varit ett område där vi inte funnits tillräckligt nära kunderna. För mig personligen känns det extra roligt att Power nu kommer till min hemstad, säger Magnus Kreuger, VD på Power Sverige.

Läs också