Image
Sommaren 2023 tomställdes byggnaden på adressen Berzeliigatan 11 och bygglovsprocess inleddes för omställning till bostäder.
Sommaren 2023 tomställdes byggnaden på adressen Berzeliigatan 11 och bygglovsprocess inleddes för omställning till bostäder. Bild: Panreal

TB-Gruppen förvärvar unik utvecklingsfastighet

Transaktioner TB-Gruppen har tecknat avtal om förvärv av tomställd utvecklingsfastighet i Göteborgs bästa läge. Säljare är Vättersnäs Förvaltnings AB.
Publicerad den 4 Februari 2025

Fastigheten, med adress Berzeliigatan 11, uppfördes ursprungligen 1906 och dess arkitektur präglas av tidstypisk jugendstil med unika detaljer såsom välbevarade kalkstensgolv, smidesräcken, asymmetriska former och generösa takhöjder. Dess läge i Lorensberg, med närhet till Avenyn, Götaplatsen och andra centrala landmärken, är exceptionellt och ett av centrala Göteborgs mest attraktiva bostadsområden.

Fastigheten uppfördes ursprungligen för bostadsändamål men har under de senaste 30 åren huserat ett äldreboende. Sommaren 2023 tomställdes byggnaden och bygglovsprocess inleddes för omställning till bostäder.
– Vättersnäs har gjort ett gediget arbete med bygglov för bostadslägenheter och vi ser fram emot att ta vid utvecklingen av fastigheten, säger Marcus Lerander, vd på TB-Gruppen.

– Vi är mycket nöjda med försäljningen av denna fastighet och vill samtidigt gratulera TB-Gruppen till ett fint förvärv, säger Andreas Hagen, vd på Vättersnäs Förvaltnings AB. Det känns glädjande att överlåta fastigheten till en lokal aktör som kommer utveckla den till dess fulla potential.

Panreal har agerat säljarens rådgivare i affären.

- Redaktionen
red@fastighetssverige.se

Ämnen

Partnertexter

Stäng värderingsgapet – en förutsättning för AI

Presenteras av Pattern Geographic


Få koll på energioptimeringen – spara miljoner

Presenteras av H2M Fastighetsteknik, en del av CBRE

Senast från Fastighetssverige Plus

"Vi befinner oss i en mer konkurrensutsatt marknadsmiljö"

Bolag När Entra presenterar sin bokslutsrapport för fjärde kvartalet 2024 kan man bland annat notera en långsammare uthyrningsaktivitet för tillfället, som förväntas ta fart under året. – Vi fortsätter att arbeta hårt för att teckna nya kontrakt, men om vi stänger dessa kontrakt detta kvartal eller nästa är svårt att säga, konstaterade vd Sonja Horn.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige