Ett säkert vårtecken i Kiruna de senaste fem åren har blivit att det läcker in vatten från taket i nya stadshuset som stod färdigt 2018, ett stadshus som för övrigt kostade 700 miljoner kronor att bygga. Dessutom har det ännu nyare Kulturhuset Aurora i staden också börjat ta in vatten. l sommar är det garantibesiktning, det vill säga en besiktning som ska gå igenom eventuella fel och brister som uppkommit efter att en godkänd slutbesiktning genomförts. Då måste samtliga fel synliggöras, rapporterar SVT Norrbotten.
Kirunabostäder (KBAB), som som förvaltar både stadshuset och kulturhuset, och andra berörda parter utreder nu ansvarsfrågan och försöker komma fram till den bakomliggande orsaken till vattenläckagen. Tommy Stridsman, fastighetschef på KBAB, menar att man följer två huvudspår:
– Peab, som har byggt huset, hävdar att det är vattenkondens, medan beställaren, Kiruna kommun, menar att det är smältvatten från taket. Det är ju lite av en het potatis, det här, och det har inte gått att bevisa vad som är rätt och fel. Det kan ju också handla om en kombination av kondens och smältvatten.
Det har läckt in vatten i fem år. Vad är det som gör att läckorna inte lagas permanent?
– Det hela hamnar ju i ett svårt läge. Eftersom PEAB hävdar att det inte är ett konstruktionsfel så gäller, enligt dem, inte garantin. Men samtidigt så har man ändå jobbat efter devisen att det måste vara skador i takduken. Man har lappat och plåstrat över med runt 500 lappningar, så tydligen var det 500 hål vid slutbesiktningen. Just nu går vi efter tesen att takduken borde ha varit tjockare, men att det prutades på tjockleken på grund av kostnader. Istället valde man en annan duk som sades vara lika bra, men som visat sig vara mindre elastisk vid temperaturskillnader. Men som sagt, det här är inte juridiskt fastslaget, men det är så man tänker idag, förklarar Tommy Stridsman.
Vems ansvar är det att se till att 1) sådant här läckage inte uppstår och 2) att det görs något åt läckaget?
– Nu ska det ju garantibesiktigas till sommaren, så det beror väl på vad som framkommer vid den.
Vad tror du att garantibesiktningen kommer att visa?
– Svårt säga; den kommer antagligen visa att det finns skador på duken. Vi kommer med största sannolikhet att begära förlängd garantibesiktning, vi tror inte att allt kommer att vara åtgärdat innan juni månad. Och man måste vara försiktig med slutsatsen.
Tror du att det här är sista säsongen med vattenläckor?
– Om du vill ha ett ärligt svar, så: nej.
Vad har det här kostat?
– Vi på Kiruna bostäder får ju lägga ned en väldig massa extra personaltimmar. En del av timmarna ingår såklart i vår förvaltning av byggnaden, men inte allt; det blir extra dyrt. Ovanpå det har man kommunens kostnad och Peabs, som haft personal som försökt åtgärda felen.
Det i höstas nyinvigda kulturhuset Aurora i Kiruna tar också in vatten.
– När det gäller Kulturhuset är man väl kanske lite mer optimistisk, det är nyare. Nu tittar vi framåt, det måste bli åtgärdat, säger Tommy Stridsman.
