Tågoperatör till nya kontorslokaler i centrala Stockholm

Alsnögatan 1 i Stockholm. Bild: Novier

Novier har tecknat ett avtal med Connecting Stockholm för kontorslokaler på fastigheten Skutan 19, Alströmergatan 22 på Kungsholmen, ett stenkast från Västermalmsgallerian. Lokalen omfattar cirka 760 kvadratmeter och tillträde sker under september 2025.

Tågoperatören Connecting Stockholm AB är från och med november 2025 ansvariga för driften av Stockholms tunnelbana inkluderat även trafikledning, körning, underhåll och kundservice. Lokalerna kommer att användas som en del av Connecting Stockholms operativa och administrativa verksamhet, i takt med att bolaget bygger upp sin närvaro i regionen. Etableringen på Alströmergatan, med sin närhet till SL:s huvudkontor, är ett viktigt steg i företagets uppdrag och långsiktiga expansion. Fastigheten som Connecting Stockholm AB flyttar in i ägs av Gamla Livförsäkrings AB SEB Trygg Liv.
– Vi ser fram emot att snart flytta in i våra nya lokaler på Kungsholmen. Läget – med närhet till tunnelbanan, vår verksamhet och enkelheten att ta sig hit – passar oss bra, säger Matt Kinanen, vd på Connecting Stockholm AB.
– Uthyrningen till Connecting Stockholm ser vi som ett kvitto på att väl anpassade kontor i bra kommunikationslägen är attraktiva på dagens hyresmarknad. Vi ser fram emot ett långsiktigt samarbete och att få stödja Connecting Stockholm i deras viktiga uppdrag som framtida operatör av Stockholms tunnelbanetrafik. Välkommen till Kungsholmen, säger Fredrik Lindén, Head of Leasing Property Asset Management på Novier.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer