I förra veckan rapporterade Ekonomiekot i Sveriges Radio om att tolv projekt med nyproducerade hyresrätter i Stockholm hade svårt att hyra ut sina lägenheter. Detta trots att bostadskön i Stockholm ringlar sig med uppåt 90 000 bostadssökande. I inslaget säger marknadschefen Marika Klerby Nordström på Bostadsförmedlingen i Stockholm att ”det nya nu är att det i vissa fall inte går att hyra ut” och anledningarna som anges är den höga hyran, läget på bostäderna och hushållens pressade ekonomiska situation.
Men kanske drog Ekonomiekot lite förhastade slutsatser. Fastighetssverige får listan från Bostadsförmedlingen som de skickat till Ekonomiekot och kontaktar först Titania med frågan om vad de tror är anledningen till att det är svårt att få projektet Täby Park uthyrt. Vd Einar Janson svarar omgående:
– Jag hörde om den rapporterade ”svårigheten att hyra i nyproduktion i Stockholm” redan med en artikel i Svenska Dagbladet i januari och blev mycket intresserad av vilka projekt detta kunde gälla eftersom vi inte hade dessa erfarenheter. Blev något förvånad när jag såg att vårt projekt i Täby var ett av dem, säger han.
Bostadsförmedlingens uppgifter som Fastighetssverige tagit del av gällande Täby Park lyder: Totalt 226 bostäder ska hyras ut. 21 lägenheter om 1,5 rum och kök annonserades i första etappen och endast fem kunder blev föreslagna som hyresgäst.
– Det Bostadsförmedlingen anger stämmer inte avseende vårt projekt i Täby, uthyrningen har gått mycket bra. Vår uppfattning om marknaden i Stockholm som helhet är att det – om det nu skulle stämma att det går trögare att hyra ut på vissa projekt i Stockholm – är temporärt och kopplat till att ovanligt många nya bostäder färdigställdes under Q4 2023, men det kommer falla drastiskt under 2024 och 2025. Förutom det så har förutsättningarna för förmedling ändras till exempel med Home Q och Bostadsförmedlingen egna Bostad snabbt tjänst. Så Bostadsförmedlingens kösystem som barometer för efterfrågan fungerar inte riktigt.
Så ni har inte märkt av att det varit svårt att hyra ut lägenheterna i Täby Park?
– Nej, det enda vi har sett är att marknaden periodvis mättas om man lägger ut samma typ av lägenheter.
Vad tror ni att det beror på?
– Även om vi har många i Stockholm som söker bostad så är inte alla aktiva hela tiden. I Täby hade vi 190 stycken ettor. När vi till exempel lade ut 30 stycken ettor så gick dessa snabbt men man behövde vänta cirka veckor – när nya aktiva sökande på marknaden byggt upp en efterfrågan – för att ha samma tryck när man lade ut 30 stycken nya ettor. Vi ser det här som ett normalt förfarande för vilken produkt som helst. Även om prissättningen är attraktiv så sker en fördelning över tid.
Inflyttning i projektet i Täby med totalt 226 lägenheter startade i december. Per idag har Titania en lägenhet kvar att hyra ut. Einar Janson tycker man skall fundera över bärigheten i att framställa det som en sanning att det finns en generell svårighet att hyra ut nyproducerade lägenheter i Stockholm baserat att en person på en av de tjänster som idag förmedlar bostäder anser att man ”får annonsera flera gånger” och sedan dessutom drar analysen vidare till att det hela beror på hushållens pressade ekonomi.
– En intressant följdfråga som kanske journalister på SVD och Ekonomiekot kunde ställa är – om nu detta stämmer – varför vi inte ser att fastighetsbolag med nyproducerade hyresbostäder i Stockholm faktiskt lägger pengar på betald marknadsföring via traditionell annonsering av dessa lägenheter som ska vara så svåra att hyra.
– Jag, för min del, ser ofta reklam både via banderoller, TV, tidningar, sociala medier och så vidare för bostadsrätter med olika typer av rabatterade erbjudanden. Jag har fortfarande inte sett någon reklam för nyproducerade hyresrätter med rabatterade hyror. Vi har aldrig sett något syfte med det eftersom lägenheterna hyrs ut så snabbt ändå, säger Einar Janson.
Efter det svaret kontaktar Fastighetssverige de andra bolagen som Bostadsförmedlingen har på sin lista av nyproduktion som varit svåra att förmedla.
Projekt Häggvik Stella i Sollentuna, Svenska nyttobostäder.
Bostadsförmedlingens uppgifter: Totalt ska 425 små bostäder om 1-2 rum och kök hyras ut. Den första etappen har krävts flera annonseringsperioder och flera etapper ligger och väntar efter första etappen.
Fredrik Arpe, tillförordnad vd för Svenska nyttobostäder kommenterar:
– Vi har i Häggvik ett stort bestånd som vi tillträtt i omgångar och som omfattat relativt stora volymer vid varje tidpunkt. Vid dessa tidpunkter har volymen i sig skapat vissa utmaningar med uthyrningen som påverkat tidsutdräkterna men vi ser inga tecken på långsiktig vakans. Vi upplever inte heller problem att hitta hyresgäster vid normal successionsuthyrning då vi har välplanerade och kvadratsmarta lägenheter i kommunikationsnära lägen i Stockholm.
6901 NYP Blombacka, Rikshem.
Bostadsförmedlingens uppgifter: 57 nyproducerade bostäder i Södertälje. Det är svårt att hitta tillräckligt många spekulanter. Det har kommit ut många nyproducerade lägenheter under de senaste åren i Södertälje.
Marie Hedberg på Rikshem kommenterar:
– Vi har heller inga problem med uthyrning av våra nyproducerade bostäder som förmedlas via Bostadsförmedlingen.
Origo i Barkarby, Citycon.
Bostadsförmedlingen uppgifter: 203 lägenhete totalt. I första etappen på 104 lägenheter är inga färdigförmedlade.
Citycons Erik Lennhammar, som är CDO på bolaget, svarar:
– Intresset för våra lägenheter är stort och att vi inte ser några svårigheter i att få objekten uthyrda. Vi har ju gått ut med första etappen, så hur det ser ut när andra etappen släpps får vi återkomma till senare.
Bromstensstaden Gerda, nyligen sålt av Slättö till Barings.
Bostadsförmedlingens uppgifter: Sammanlagt ska 584 lägenheter förmedlas i åtta etapper. Som i flera andra projekt har det byggts många1,5-rummare. Hälften av första etappens 58 lägenheter har blivit avregistrerade på grund av att spekulanterna tagit slut.
Tommy Jansson, Head of Asset Management Residential på Slättö svarar:
– Vi har de två första etapperna fullt uthyrda trots att vårt uthyrningsarbete inleddes förhållandevis sent i förhållande till färdigställande och inflyttning. Vi har med anledning av tidsförhållandet valt att förmedla merparten av bostäderna via digital uthyrningsplattform, vilket har fungerat utmärkt.
Fågelbyn i Botkyrka, SPG.
Bostadsförmedlingens uppgifter: Cirka 150 bostäder totalt. Under den första etappen på 50 bostäder har än så länge endast fyra kunder valt att gå vidare som hyresgästförslag.
Björn Alexandersson, Partner, Head of Investment och Asset Management på SPG:
– Vi upplever det inte som svårt eller problematiskt att hyra ut våra lägenheter i Fågelbyn. Det som dock skiljer förmedlingen genom Bostadsförmedlingen just nu är att det tar lite längre tid än vad det gjort de senaste åren.
Ljusterö, Ljusterö fastigheter
Bostadsförmedlingens uppgifter: 95 hyresrätter kommer att komma inom kort. Vid förmedling av den första etappen om 16 lägenheter tog intresset slut på de små lägenheterna.
Ljusterö Fastigheter kommenterar:
– Nej, det stämmer inte riktigt i vårt fall heller. Vi släppte bara 16 lägenheter till Bostadsförmedlingen och alla dessa hyrdes ut innan inflyttningsdagen. Vi fortsätter även med fler etapper nu tillsammans med Home Q, och även där ser intresset ut att vara bra. Det kommer in cirka 10 intresseanmälningar om dagen. Jag tror det som det gäller är lägenheter med högre månadshyror. Vårt projekt har investeringsstöd från Länsstyrelsen och därför relativt låga hyror och är därmed ett otypiskt nyproduktionsprojekt.
Kv. 11 i Barkarbystaden, Resona.
Bostadsförmedlingens uppgifter: 400 stycken små bostäder om 1-2 rum och kök ska hyras ut. Den första etappen ha fått annonseras om flera gånger.
Resona kommenterar:
– Vi känner inte heller igen den beskrivningen.
De andra projekten som Bostadsförmedlingen beskriver som svåruthyrda:
Projekt Näckrosen i Jordbro, Hemvist (Sveafastigheter/SBB).
Bostadsförmedlingens uppgifter: 20 av 31 lägenheter är nu förmedlade, men det går långsamt och bedömningen är att det är fler smålägenheter än vad som efterfrågas.
Bostadsförmedlingen skriver också att uthyrning av studentbostäder kräver ofta flera annonseringsperioder eftersom det är stora volymer som hyrs ut samtidigt. Exempelvis Svenska bostäders projekt Campus Albano och Familjen 2 tar mycket längre tid än förväntat på grund av det har byggt flera lägenheter än antalet kunder som anmält intresse. Detsamma gäller Unitys projekt i Kista som har krävt väldigt många annonseringar och extra förmedlingsresurser.
