Sverige tia på retailrankingen

Sverige återfinns på tionde plats i en ranking som CBRE har tagit fram över de mest intressanta länderna för globala retailföretag att expandera i.
40 procent av de globala retailföretagen planerar att öppna minst en ny butik i Tyskland under 2014 vilket gör landet till den mest efterfrågade marknaden för retailers just nu.

Amerikanska retailföretag har storskaliga planer, de planerar att öppna 40 butiker eller mer i landet. Detta visar undersökningen “How Active are Retailers Globally” som CBRE genomfört.

Tyskland är överlägset den mest attraktiva globala retailmarknaden före Frankrike, Storbritannien, Österrike och Kina. Det stora intresset för Tyskland kan förklaras med att landet erbjuder möjligheten att nå 20 stora städer i en och samma marknad. Mer än 40 procent av de globala detaljhandlarna planerar att öppna en butik i Tyskland under 2014, och tittar man bara på de europeiska handlarna stiger siffran till hela 70 procent.

Antalet retailers med storskaliga expansionsplaner har ökat dramatiskt under 2014 vilket visar på ett förnyat förtroende för den globala detaljhandelsmarknaden. Mer än en tredjedel (35 procent) av handlarna planerar att expandera sitt butiksbestånd med 40 butiker eller mer under de kommande tolv månaderna.

Peter Gold, head of cross-border retail, CBRE, kommenterar:
– En ökad konsumtionsvilja hos konsumenternas tillsammans med förnyad kraft hos de globala retailföretagen har lyft upp de storskaliga expansionsplanerna högt på agendan. Även om takten i den internationella tillväxten har avtagit under de senaste åren, är det tydligt att handlarna har för avsikt att väsentligt investera i sina butikskedjor under 2014.

Tomas Pendén, projektledare inom retail på CBRE i Sverige, säger:
– Att Sverige placerar sig på en delad tiondeplats på listan är mycket smickrande med tanke på befolkningsstorleken i de länderna vi jämförs med. Vi ser att trenden där internationella retailers visar intresse för den svenska marknaden håller i sig, under de senaste åren har ett antal internationella märken gjort entré i Sverige, flera utav dem är så kallade ”high profile brands”. Givetvis siktar de internationella kedjorna in sig på stabila marknader med välskötta statsfinanser och bra köpkraft hos befolkningen.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer