Anna Ryberg Ågren är direktör på Svenskt Trä, vars uppdrag är att sprida kunskap om trä, träprodukter och träbyggande för att främja ett hållbart samhälle och en livskraftig sågverksnäring. Bakom står den svenska sågverksindustrin inklusive tillverkare av limträ, KL-trä, träförpackning, leverantörer till den svenska och europeiska bygghandeln samt grossister.
Anna Ryberg Ågren leder Svenskt Träs arbete med att främja ett hållbart samhälle och deltar bland annat i Boverkets och EU-kommissionens undergrupper om miljömässig hållbarhet inom det som kallas CPR Acquis (arbetet med översynen av de harmoniserade standarders som finns för byggprodukter kopplat till byggproduktförordningen). Hon ansvarar för rapporteringen till Svenskt Träs styrelse.
Ni anser att träbyggandet av hus behöver öka i mängd. Hur ser det ut på den fronten i dag?
– För klimatets skull behöver byggandet i trä fortfarande öka. Att bygga med trä är det snabbaste sättet att minska klimatpåverkan från byggandet. Givetvis måste vi fortsätta utveckla ny teknik, men här och nu har vi ett ansvar att använda tillgängliga och beprövade metoder som vi vet leder till minskade utsläpp i allt vi bygger – och då är träbyggandet en lösning, säger Anna Ryberg Ågren och fortsätter:
– Trä är ett fossilfritt, förnybart material med låg energianvändning vid förädling och tillverkning av byggkomponenter och byggsystem. De inbyggda träprodukterna utgör dessutom en koldioxidsänka under byggnadens hela livslängd – en unik egenskap som bör inkluderas när man räknar på byggnadens totala klimatpåverkan.
Svenskt Träs medlemsföretag jobbar bland annat med att ersätta fossila bränslen med fossilfria och att effektivisera energianvändningen i de industriella processerna. Hur går det med det, lyckas det, går det tillräckligt snabbt?
– Skogsindustrierna tog tillsammans med medlemsföretagen under 2023 fram tre framtidslöften. Ett av löftena är att Skogsindustrin ska öka klimatnyttan med 30procent till 2040. Detta ska ske både genom ökad produktion av skogsbaserade produkter som både binder in kol och ersätter fossila produkterdvs att träbaserade produkter och energi används i stället för fossilintensiva alternativ, och genom minskade fossila utsläpp i den skogsindustriella värdekedjan.
– Majoriteten av de fossila utsläppen från skogsindustrins företag kommer från transporter. Ett av delmålen är därför att skogsnäringens landtransporter, som utgör 20 % av Sveriges tunga transporter, ska vara fossilfria till 2040. Det kan ske med stöd av förnybara drivmedel, elektrifierade fordon och fler transporter på järnväg i kombination med ökad transporteffektivitet. Ett viktigt kliv i detta var den allra första el-timmerbilen som nu har nu kört i två år för SCA i Obbola. Inom ramen för samma projekt rullas nu 12 stycken av nästa generations el-timmerbil ut i Sverige under året, säger Anna Ryberg Ågren.
– Branschen arbetar även på lösningar för att kartlägga exakt vilka timmerbilar som kör på fossila, respektive fossilfria drivmedel vilket kommer ge mycket bra underlag för det vidare arbetet.
Skogstillväxten är en viktig faktor, bland annat på grund av skogens förmåga att binda kol. Hur ser den tillväxten ut i dag?
– Tack vare utvecklingen av ett hållbart skogsbruk har vi idag dubbelt så mycket skog som för 100 år sedan. För varje träd som skördas planteras minst två nya. På det här sättet har tillväxten kunnat öka samtidigt som uttaget har ökat så att vi har kunnat använda mer träråvara för att ersätta andra, mer klimatintensiva produkter, förklarar Anna Ryberg Ågren.
Sverige har målet att bli världens första fossilfria välfärdsnation. Du har tidigare sagt att du tror att det kan lyckas. Vad tror du i dag?
– Jag skulle säga att Sverige har väldigt goda förutsättningar. Vi har redan tidigare kunnat frikoppla våra utsläpp av växthusgaser från ekonomisk tillväxt. Därtill har vi god tillgång på skogsråvara, som spelar en viktig roll i den gröna omställningen genom att produkter och material från skogen kan ersätta fossilintensiva alternativ. Detta gäller i synnerhet för byggnader och förpackningar.
– Utsläppen av växthusgaser i Sverige minskar, men vi har en hel del arbete kvar att göra och bara drygt 20 år på oss till 2045, som är det år då Sverige inte länge ska ha några nettoutsläpp av växthusgaser. Men då krävs en politik som inte begränsar tillgången på råvara. En annan förutsättning för att vi ska lyckas är att alla samhällssektorer bidrar och gör sin del av jobbet.
