Mäklarhuset och Sweden Estates gick under onsdagen ut med att man tecknat ett ramavtal för internationell annonsering av svenska bostäder och fastigheter.
– Vi är mycket glada över detta nya samarbete. Det finns ett internationellt intresse för vissa delar av landet, säger Pernilla Schörling, vd på Mäklarhuset.
Vilka delar av landet är det som ni ser är intressanta och för vilka utländska kunder?
– Det varierar. Vissa delar av Sverige har ett stort intresse från länder som Tyskland, som till exempel Småland, medan Nederländerna är intresserade av Värmland. Andra delar, som Bohuslän, får stor uppmärksamhet från Norge.
Tack vare det nya samarbetet menar Mäklarhuset att man nu kan visa upp kunders bostäder på den internationella marknaden.
– Vissa objekt i de största städerna, framför allt Stockholm, kan vara intressanta för personer från fler delar av världen. I och med detta samarbete får vi en bättre överblick över intresset och vi kommer kunna veta ännu mer längre fram, säger Pernilla Schörling.
Varför blev det just Sweden Estates ni valde som samarbetspartner och finns det planer på att fördjupa och ta samarbetet med dem ytterligare?
– Vi landade i att deras produkt är bra och fyller en funktion som behövs i vissa delar av landet. Vi är glada över att börja på den här nivån.
Tittar ni på att starta samarbete med någon annan aktör?
– Vi har en tydlig strategi gällande vart vi ska och för oss är samarbeten som förbättrar vårt erbjudande gentemot slutkund viktiga. Mäklarens förutsättningar för att göra riktigt bra fastighetsaffärer är överordnat allt för alla på Mäklarhuset. Aktörer som kan bidra till det är såklart intressanta.
Enligt Statistiska centralbyråns rapport från mars i år hade 38 180 fritidshus i Sverige utländska ägare förra året. Det innebär att det utländska ägandet uppgår till ungefär 6,2 procent av det totala fritidshusbeståndet i landet.
