Svenska marknaden mot nordiska strömmen – och Stockholm klättrar i Europa

Medan resten av de nordiska fastighetsmarknaderna upplever en nedgång jämfört med förra året så går Sverige som enda land i motsatt riktning, det visar en ny stor rapport från MCSI. Fastighetssverige berättar mer om fynden och trenderna från rapporten som bland annat visar på ett uppsving för Stockholms marknad i ett europeiskt perspektiv.
Svenska marknaden mot nordiska strömmen – och Stockholm klättrar i Europa
Stockholm. Bild: Istock

Medan resten av de nordiska fastighetsmarknaderna upplever en nedgång jämfört med förra året så går Sverige som enda land i motsatt riktning, det visar en ny stor rapport från MCSI. Fastighetssverige berättar mer om fynden och trenderna från rapporten som bland annat visar på ett uppsving för Stockholms marknad i ett europeiskt perspektiv.

Sverige var den enda nordiska marknaden som undvek en nedgång i transaktionsvolym under de första tre månaderna 2025 jämfört med motsvarande period förra året, detta enligt MSCI:s kvartalsrapport Europe Capital Trends som släpptes nyligen. Volymen i Sverige ökade med 3 procent till 2,4 miljarder euro.

Rapporten visar också att under de tolv månaderna fram till slutet av mars så ökade transaktionsaktiviteten på de svenska, danska och norska marknaderna med tvåsiffrig takt samtidigt som volymerna på den finska marknaden minskade under första kvartalet såväl som under de 12 månaderna fram till slutet av mars.

En annan nyhet i rapporten är att Stockholm klättrat en plats sedan förra året när det gäller rankingen av investeringsdestinationer, nu är huvudstaden på fjärde plats bland Europas främsta investeringsdestinationer under de första tre månaderna. Under perioden gjordes transaktioner värda 1,2 miljarder euro i Stockholm.

Medan den svenska marknaden fortsätter sin återhämtning var det mer inbromsning för de övriga nordiska och europeiska marknaderna. Återhämtningen på Europas kommersiella fastighetsmarknad stannade av under de första tre månaderna i år då investerarnas sentiment skakades av stigande lånekostnader mitt i den växande ekonomiska och geopolitiska osäkerheten. De globala obligationsmarknaderna, som fungerar som ett riktmärke för fastighetspriser, hade ett volatilt kvartal på grund av att den nya Trump-administrationen började omforma de globala ekonomiska ramverken, bland annat med ett tullkrig som följd.

De transaktioner som slutfördes på den europeiska marknaden under första kvartalet uppgick till totalt 41,0 miljarder euro enligt MSCI:s rapport, det är en minskning med elva procent jämfört med samma period föregående år. Svagare brittiska och franska marknader var den största orsaken till tappet.

Det negativa kvartalet stod i kontrast till investeringsmarknadens positiva momentum sedan första kvartalet 2024. Under de 12 månaderna fram till den 31 mars ökade transaktionsvolymerna med 17 procent till 213,9 miljarder euro.

I en kommentar till rapporten säger Tom Leahy, Head of EMEA Real Assets Research på MSCI, såhär:
– Osäkerhet kring handelstullar, ekonomi och geopolitik, förstärkt av Trump-administrationens oförutsägbara natur, har dämpat investerarnas försiktiga optimism i slutet av förra året. Vi måste noga övervaka hur förväntningarna på svagare tillväxt påverkar hyresgästernas efterfrågan och hur centralbankernas räntepolitik utvecklas. En så snabbt föränderlig miljö gör kortsiktiga prognoser till en enorm utmaning, säger han och fortsätter:
– Vi verkar gå in i en ny era nu där den direkta fastighetsmarknadens relativa stabilitet och illikviditet blir en dygd, i motsats till volatiliteten på de offentliga marknaderna. Även om sektorn inte är immun mot den föränderliga globala miljön, ger de veckor eller månader det tar att slutföra en fastighetstransaktion investerare tid att fatta mer genomtänkta beslut. De med en tydlig strategi och tålamod att vänta på att turbulensen ska avta kommer att vara bäst lämpade att driva utvecklingen och ta tillvara på möjligheter som uppstår under perioder av marknadsoro, säger Tom Leahy.

Största marknaderna i Europa, per miljoner euro i transaktionsvolym, under Q1 2025:

1. Storbritannien, 10 553m€, -26 procent jämfört med 2024
2. Tyskland, 9 626m€, +59 procent jämfört med 2024
3. Frankrike, 4 168, -29 procent jämfört med 2024
4. Spanien, 2 684, +16 procent jämfört med 2024
5. Sverige, 2 373, +3 procent jämfört med 2024

Läs också