Svenska Hyreshus utvecklar bostäder i Örebro

Fyra bostadshus med totalt 64 bostadsrätter ska byggas i Södra Lindhult i Örebro. Totalentreprenör är Peab.

Svenska Hyreshus har tecknat reservationsavtal med Örebro kommun avseende förvärv av detaljplanerad mark i Södra Lindhult i Örebro.

Svenska Hyreshus planerar att med Peab PGS som totalentreprenör uppföra fyra bostadshus innehållande 64 bostadsrättslägenheter för färdigställande och inflyttning 2016.

Södra Lindhult ligger i anslutning till Adolfsberg som är ett av Örebros mest attraktiva bostadsområden. Området är planerat för totalt cirka 400 bostäder, där en stor del av bostäderna redan är uppförda. Området är familjevänligt med nybyggd förskola och flera skolor på gångavstånd.

Närservice finns på ett bekvämt avstånd i Adolfsberg och ett par kilometer söderut ligger Mariebergs galleria med ett brett utbud av butiker, restauranger och caféer.

– Vi är glada över att återigen få förtroendet av Örebro kommun och ser fram emot att tillsammans med Peab PGS tillföra kommunen nyproducerade, attraktiva och prisvärda bostäder, säger Misha Moeremans d´Emaus, vd på Svenska Hyreshus.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer