Svenska Handelsfastigheter tecknar trippelavtal med Dogman

Lennart Sten, vd för Svenska Handelsfastigheter. Bild: Nicklas Tollesson.

Svenska Handelsfastigheter har tecknat ytterligare tre hyreskontrakt med husdjurskedjan Dogman för nyetableringar i Norrköping, Gävle och Umeå. Totalt uppgår nyuthyrningarna till drygt 4 100 kvadratmeter med planerad öppning i höst av samtliga butiker. Därmed hyr Dogman totalt drygt 9 400 kvadratmeter av Svenska Handelsfastigheter på nio olika orter runt om i Sverige.

I Norrköping kommer Dogman att hyra en butik om drygt 1 800 kvadratmeter vid Ingelsta Marknad. Hyresavtalet är tecknat på sju år.

I Gävletrakten kommer Dogman att öppna en butik om 1 500 kvadratmeter i Valbo Köpstad, medan butiken i Umeå blir drygt 800 kvadratmeter stor och kommer att ligga vid Strömpilens handelsplats. De båda senare hyreskontrakten löper på fem år vardera.

Därmed är Dogman hyresgäst hos Svenska Handelsfastigheter på totalt nio olika orter i Sverige, inklusive Linköping, Skövde, Sundsvall, Kristianstad, Kungsbacka och Halmstad. Totalt förhyr Dogman drygt 9 400 kvadratmeter av Svenska Handelsfastigheter.
– Vi är glada att stärka samarbetet med Dogman genom att kunna erbjuda dem ytterligare tre butikslokaler på attraktiva handelsplatser. Dogman är ett starkt varumärke och kommer att bidra till att öka intresset för våra handelsplatser ännu mer. Detta är ytterligare ett exempel på styrkan i att ha en rikstäckande närvaro för att hjälpa detaljhandeln expandera, säger Cecilia Karlström, uthyrningsansvarig vid Svenska Handelsfastigheter.

– Vi är inne i en expansiv fas och öppnar många nya butiker under hösten. Förutom ett stort sortiment av husdjurstillbehör kommer vi även att erbjuda smådjur, tjänster inom trim- och djur-spa samt det egna varumärket Jacson för ridsport och friluftsliv. Butikerna blir med sina aktivitetsytor för såväl två- som fyrbenta kunder ett utflyktsmål i sig, berättar Pierre Olofsson, vd på Dogman.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer