Svenska Bostadsfonden köper i Ystad

Svenska Bostadsfonden köper i Ystad
Lars Swahn, grundade SBF Management 2003 och var i många år vd. Nu säljer han. Bild: Svenska Bostadsfonden

Svenska Bostadsfonden har köpt och tillträtt fastigheterna Schultz 4 & 5 i Ystad. Fastigheterna består av 66 lägenheter och en total yta om 4 153 kvadratmeter.

Säljare är Förvaltnings AB Länkakulan och affären berör Svenska Bostadsfonden 12 AB. Legal rådgivare till köparen var Bergman&Eek Advokat AB. Säljrådgivare var Cronholm Kommersiella AB.

– Genom detta förvärv har vi stärkt vår närvaro ytterligare i Skåne och vår Region Syd. Ystadfastigheterna är ett fint komplement till vårt befintliga bestånd i regionen och vi övertar väl underhållna fastigheter som vi ser fram emot att förvalta framöver, säger Svenska Bostadsfondens vd Lars Swahn.

Läs också