Svenska Bostadsfonden köper i Skövde

Svenska Bostadsfonden köper i Skövde
Lars Swahn, grundade SBF Management 2003 och var i många år vd. Nu säljer han. Bild: Svenska Bostadsfonden

Svenska Bostadsfonden har köpt och tillträtt fastigheterna Barrskogen 17, Barrskogen 18 och Lövskogen 1. Fastigheterna består av 81 lägenheter och har en total yta om 5 589 kvadratmeter varav 5 008 kvadratmeter är bostadsyta.

Säljare är Kapellet Fastighets AB och affären, som är genomförd i bolagsform, berör Svenska Bostadsfonden 11 AB. Legal rådgivare i affären var Bergman & Eek Advokat AB.

– Förvärvet är vårt första i Skövde och även i Västra Götaland. Vi ser fram emot att denna investering öppnar upp för ytterligare expansion i länet. Säljaren överlämnar väl underhållna fastigheter till oss som vi ser fram emot att förvalta, säger Lars Swahn, vd för Svenska Bostadsfonden.

Läs också