Fastpartner redovisar ett lägre förvaltningsresultat i fjärde kvartalet 2023, jämfört med samma period året innan. Styrelsen föreslår oförändrad utdelning.
Hyresintäkterna steg till 554,9 miljoner kronor (502,0), en ökning med 10,5 procent mot föregående år.
Driftnettot uppgick till 362,2 miljoner kronor (340,0), en ökning med 6,5 procent mot föregående år.
Förvaltningsresultatet sjönk till 112,4 miljoner kronor (178,3), en minskning med 37,0 procent mot föregående år.
Totala värdeförändringar i fastighetsbeståndet uppgick till -955,2 miljoner kronor (-1 759,8). Totala värdeförändringar i derivat uppgick till -9,6 miljoner kronor (53,9).
Resultatet före skatt var -852,4 miljoner kronor (-1 527,6).
Resultatet efter skatt blev -768,5 miljoner kronor (-1 189,5).
Resultat per aktie hamnade på -4,30 kronor (-6,60).
Styrelsen föreslår en oförändrad utdelning på 1,00 krona per A-aktie och 5,00 kronor per D-aktie.
Det långsiktiga substansvärdet per A-aktie låg på 95,10 kronor vid årsskiftet (106,70).
Det rullande årliga förvaltningsresultatet uppgår till cirka 740 miljoner kronor (790). Det är Fastpartners mål att i slutet av år 2025 uppnå ett på årsbasis rullande förvaltningsresultat om 1 100 miljoner kronor.
– Det är min uppfattning att fjärde kvartalet är det kvartal där både förvaltningsresultat och negativa värdeförändringar bottnar ur och vår korta räntebindning kommer att vändas till vår fördel givet en relativt snabb sänkning av styrräntan under 2024, kommenterar vd Sven-Olof Johansson i bokslutet.
Fastpartner äger och förvaltar fastigheter i Sveriges största befolkningscentrum, Stockholm och Mälardalen från Gävle till Norrköping, Göteborg, Malmö och Uppsala.
På dessa orter förvaltar och utvecklar vi våra fastigheter i nära dialog med våra hyresgäster för att skapa effektiva verksamhetslokaler, och en långsiktig positiv och hållbar utveckling av stadsrummet. I våra fastigheter finns några av Sveriges ledande och största industribolag. Där finns också unga entreprenörer med nystartade bolag som lägger grunden till morgondagens näringsliv i Sverige. Dessutom fi...
Bygg/Arkitektur Bygg- och fastighetsbranschen står inför stora förändringar där hållbarhet och digitalisering är avgörande för framtiden. För att möta dessa behov tar flera lärosäten fram nya utbildningar. Ett av dessa är Mälardalens universitet som till hösten 2025 startar ett tvåårigt masterprogram i byggnadsteknik med inriktning mot just hållbarhet och digitalisering.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.