Svefa genomför förändringar inom transaktionsrådgivning

Mikael Lundström. Bild: Svefa

Svefa genomför förändringar inom transaktionsrådgivning – Stefan Timan lämnar, Johan Signer ny AO-chef och Niklas Tranäng ansluter.

Svefa genomför en rad strategiska förändringar inom sitt affärsområde transaktionsrådgivning, som ett led i företagets långsiktiga anpassning till rådande marknadsförhållanden.

Efter en tids diskussion har Svefa och Stefan Timan gemensamt beslutat att han lämnar sin roll som affärsområdeschef för transaktionsrådgivning men kvarstår till Svefas förfogande fram till årsskiftet.
– Jag vill tacka Stefan för hans dedikerade arbete och värdefulla bidrag till Svefa. Vi önskar honom all framgång i framtida uppdrag, säger Mikael Lundström, vd och koncernchef för Svefa.

I samband med Stefans avgång har Johan Signer tillträtt som tillförordnad chef för transaktionsrådgivning. Han har bred erfarenhet inom fastighetssektorn och kommer att leda affärsområdet tills en långsiktig lösning är på plats. Johan Signer kvarstår också som vd för koncernbolaget Set Up.

Niklas Tranäng återvänder till Svefa och ansluter till transaktionsrådgivningsteamet. Han kommer närmast från PWC Real Estate, där han arbetat som Director, Head of Real Estate M&A. Med sin gedigna erfarenhet inom fastighetstransaktioner kommer Niklas Tranäng att spela en central roll i Svefas fortsatta satsning på att stärka sitt erbjudande inom transaktionsrådgivning, menar bolaget. Han tillträder sin nya tjänst den 4 november.
– Jag är mycket glad att Niklas återvänder till Svefa. Jag är övertygad om att dessa förändringar, tillsammans med vår starka position i skärningspunkten mellan offentliga och privata fastighetsaktörer, kommer att skapa goda förutsättningar för fortsatt tillväxt och utveckling på marknaden, kommenterar Mikael Lundström.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer