Erik Norrman tar steget från fastighetsvärderare till transaktionsrådgivare när Svefa gör en större satsning på Västsverige. För Fastighetssverige berättar han mer om offensiven, den nya tjänsten och läget på transaktionsmarknaden.
Västsverige, med Göteborg i spetsen, är en tillväxtregion där Svefa upplever en stark och ökande efterfrågan inom samtliga tjänsteområden. Nu får Erik Norrman en ny roll på bolaget som Affärschef Transaktionsrådgivning i Väst och Svefa rekryterar även Ellen Hjelmgren från Jernhusen som ny Seniorprojektledare för transaktioner i Stockholm. Det är en del av Svefas strategiska tillväxtsatsning inom transaktionsrådgivning och med rekryteringarna vill Svefa stärka sin position som hela landets fastighetsrådgivare.
Erik Norrman har lång och gedigen erfarenhet av fastighetsvärdering och analys och är just nu Affärschef Värdering Väst-Mitt på Svefa och har tidigare varit verksam hos bland annat CBRE. Den 1 juli tillträder han sin nya tjänst där han kommer att ansvara för Svefas transaktionsrådgivning i väst med säte i Göteborg. För Fastighetssverige berättar han mer om den nya rollen och Svefas breddade fokus på transaktionsrådgivning.
– Jag har tidigare främst hållit på med värdering och analys av fastigheter men nu blir det transaktionsrådgivning fullt ut. Vi har sedan tidigare transaktionsrådgivare på plats i Stockholm och Malmö men vi har inte haft det i Göteborg på länge och tanken är att vi ska växa den här delen och anställa fler till kontoret i Göteborg, säger Erik Norrman och fortsätter:
– Vi har en bred kundbas så det är kul att kunna vara en helhetsleverantör framöver, i och med att vi breddar oss på det här sättet så har vi nu ett fullserviceutbud i Göteborg och Stockholm. Sedan är vi medvetna om att det är jättestor konkurrens på marknaden, men vi kan särskilja oss genom att vi är bra på bland annat utvecklingsfastigheter där vi kan komma in i ett tidigt skede i processen.
Hur upplever ni att transaktionsmarknaden ter sig just nu?
– Vi får mycket propåer och många söker fortfarande byggrätter, det är stor efterfrågan i hela landet. Vi har sett att investerarintresset är bredare, det görs affärer i alla segment egentligen och investerarna söker högre avkastning då det blivit dyrt i vissa populära segment. Bland samhällsfastigheter finns det ett litet utbud men stor efterfrågan.
– Sedan ser vi möjligheter inom industri och det blir säkert en hel del sale and leaseback-affärer, inte bara i storstäderna utan även på mindre marknader. Där är det en styrka hos oss att vi finns på många olika orter med lokal närvaro, säger Erik Norrman.
Det råder stor ekonomisk osäkerhet just nu och strukturaffärerna som vi såg mycket av 2021 lyser mycket med sin frånvaro än så länge, vad väntar ni er för fortsatt utveckling på transaktionsmarknaden?
– Det har redan hänt ganska mycket och tittar man på Q1 så slår man volymen från både 2021 och 2020, så det har varit en bra start. Men det har varit, och fortsätter vara, turbulent på finansmarknaden och vi ser mestadels direktaffärer, strukturaffärer har inte varit lika aktuellt med tanke på läget på börsen.
– Men det är ändå ett bra läge, marknaden är trögrörlig och det finns en stabilitet i marknaden med flera fastighetsaktörer som är långsiktiga i sina investeringar. Vi kommer säkert se en del affärer där köpare och säljare står en bit ifrån varandra till en början vilket på kort sikt kommer betyda ett hack i transaktionsaktiviteten vilket sannolikt innebär att aktiviteten går ner något i Q2, men i Q1-rapporterna ser det väldigt bra ut för bolagen, säger Erik Norrman.
