Svedberg ny transaktionschef på Colliers

colliers.jpg

Joachim Svedberg blir ny regionchef och transaktionschef på Colliers i Göteborg. Samtidigt tillträder Rozana Yevno som tillförordnad uthyrningschef.

Häromdagen meddelades att Robert Treutiger lämnar tjänsten som transaktionschef på Colliers för att tillträda motsvarande tjänst på Savills.

Joachim Svedberg blir ny regionchef och även transaktionschef för Colliers i Göteborg. Han ingår nu dessutom i Colliers ledningsgrupp. Joachim Svedberg har arbetat för Colliers transaktionsavdelningen i sex år är sedan tidigare även partner i bolaget. Med sina 17 år i branschen har han en gedigen erfarenhet och ett brett kontaktnät på både lokal och internationell nivå.

Rozana Yevno har tillträtt tjänsten som tillförordnad chef för affärsområdet Uthyrning. Dessutom är hon numera även partner i Colliers Sverige. Rozana Yevno har en lång erfarenhet inom uthyrning och försäljning och har arbetat på Colliers uthyrningsavdelning i två år.

Colliers vd Dan Törnsten:
– Colliers har en stark tillväxt både i Sverige och internationellt och för att möta marknadens efterfrågan har vi ökat antalet medarbetare med 20 procent, bara i år. Vi är väldigt måna om att våra medarbetare ska växa tillsammans med oss och det var därför helt naturligt att tjänsterna skulle gå till Joachim och Rozana. De har under deras tid hos oss verkligen visat sin skicklighet och kompetens inom deras respektive områden och de kommer att fortsätta vara en fantastisk tillgång för bolaget.

Colliers har under året gjort en storsatsning på transaktion och dessutom breddat sitt utbud av tjänster genom att nu även erbjuda rådgivning och försäljning av nyproduktion bostäder.

– Vi kompletterar vår transaktionsavdelning på både bredden och djupet vilket gjort att nya positioner tillsatts i bolaget. Tidigare i våras tillsatte vi tjänsten som transaktionsansvarig för Stockholm. Just nu är vi även igång med en rekryteringsprocess för tjänsten som affärsområdeschef för transaktion. Personen kommer att ha ansvar för hela affärsområdet både strategiskt och operativt samt ha ansvar för bolagets största kunder. Vi ser fram emot att hitta rätt person som kan leda vårt transaktionsteam och bli en del av Colliersfamiljen, säger Dan Törnsten.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer