Bygglov finns för uppförandet av de byggnader som hyresavtalen omfattar och byggnationen har redan påbörjats.
Elgiganten kommer att tillträda sina ytor under våren 2008 och BauHaus avser att flytta in i den nya byggnaden under hösten 2008.
– Det är roligt att vi nu på allvar kunnat sätta spaden i marken och påbörja byggandet av attraktiva handelsfastigheter i ett mycket bra läge i Kalmar. Uthyrningsarbetet avseende resterande ytor pågår för fullt och vi avser att slutföra ett antal förhandlingar med hyresgäster under våren 2008, säger Simon de Château, vd på Sveafastigheter.
Handelsområdet byggs i kvarteret Bilen bredvid IKEA i Kalmar i anslutning till Volvos före detta monteringsanläggning, numera Kalmar Tech Park. Sveafastigheter avser att under främst 2008 uppföra sammanlagt cirka 50000 kvadratmeter handelsytor på området.
