Svårt arbetsmarknadsläge bromsar återhämtningen på finska bostadsmarknaden

I höstas spåddes priserna på begagnade bostäder i Finland öka med i genomsnitt 3,5 procent i år. Nu i början av året justeras prisprognosen ned till tre procent av flera säljare. – Bostadsmarknaden i Finland är inne i en mycket känslig fas, säger Jukka Rantanen, verkställande direktör för Sb-Hem, till Fastighetssverige.
Svårt arbetsmarknadsläge bromsar återhämtningen på finska bostadsmarknaden
Jukka Rantanen, vd, Sb-hem. Bild: SB-Hem

Jukka Rantanen, verkställande direktör för Sb-Hem, och Henna Mikkonen, chefsekonom inom Sparbanksgruppen, förutspådde i höstas en 3,5-procentig ökning av bostadspriserna i Finland. Riktigt så bra har det inte gått. Det fortsatt svaga konsumentförtroendet till följd av det svåra arbetsmarknadsläget, stigande arbetslöshet och strejkhot, fortsätter att bromsa upp bostadsmarknaden och den förväntade ökningen av bostadspriserna. Tillsammans med Sparbanksgruppens chefsekonom Henna Mikkonen har SB-Hem nu justerat ned sin prisutvecklingsprognos för i år från 3,5 procent till 3 procent. Tillväxtprognosen för antalet affärer med begagnade bostäder i år förblir oförändrad, det vill säga 8–10 procent.

Bostadsförsäljningen under andra kvartalet behöver ligga på plus om prognosen över antalet bostadsaffärer ska nås. Hur mycket mer blidväder måste det bli inom bostadsförsäljningen, mer exakt?
– Under första kvartalet blir bostadsförsäljningen lägre än väntat eftersom arbetsmarknadsförhandlingarna skapar osäkerhet hos konsumenterna. Av denna anledning, enligt Kuluttajabarometern, ligger konsumenternas förtroende och bostadsköpintentioner kvar på en låg nivå. Det första kvartalet blir bara något bättre i termer av handelsvolym än motsvarande tid förra året. Under andra kvartalet ökar antalet bostadsaffärer med cirka fem procent, medan antalet transaktioner under andra halvåret redan är minst tio procent bättre än under samma period förra året, säger Jukka Rantanen, verkställande direktör för Sb-Hem.

Det ser alltså ut som att 2025 kommer att få en långsam start, precis som 2024. Första kvartalet är svårt, menar Rantanen, när det gäller antalet affärer, även om det troligen blir något bättre än förra året.

Bostadspriserna och räntorna har sjunkit och att utbudet av små bostäder är bra i hela Finland. Om det nu är så, varför kommer inte marknaden i gång igen?
– I Finland är bostadsmarknaden i en mycket känslig fas, och alla negativa saker i ekonomin eller verksamhetsmiljön hindrar handeln. Räntesänkningarna har inte triggat igång en uppdämd efterfrågan, men marknaden förväntar sig helt klart en förstärkning av konsumenternas förtroende.

– De senaste månadernas ökning av privathushållens investeringsbostadslån talar för en uppgång i bostadsförsäljningen. tror också att den sänkta räntenivån kommer att ha en positiv inverkan på marknadsutvecklingen. Sänkningen av de korta räntorna väntas dessutom fortsätta i år, även om den största sänkningen sannolikt ligger bakom oss. Det är dock tydligt att konsumenternas förtroende måste stärkas innan antalet bostadsaffärer börjar öka i snabbare takt. Konsumenternas försiktighet är förståelig, säger Henna Mikkonen, chefsekonom inom Sparbanksgruppen.

I det stora ekonomiska sammanhanget har återhämtningen redan börjat. Den offentliga konsumtionen och exporten ökar, men den privata konsumtionen, som går hand i hand med bostadsmarknaden, är fortsatt låg. Henna Mikkonen tror att även den kommer att börja öka i takt med att arbetsmarknadsläget blir lugnare och sysselsättningen förbättras.

– Vår bostadsmarknad erbjuder nu utmärkta möjligheter särskilt för förstagångsköpare. Det finns gott om alternativ för dem, särskilt i fråga om mindre bostadstyper. I den nuvarande marknadssituationen har förstagångsköpare en annan frihet att välja och förhandla om köpvillkoren, jämfört med om de var tvungna att konkurrera om bostäderna med investerare. Än så länge är investerarna få, men det är bara en tidsfråga innan de blir aktivare, tror Jukka Rantanen.

Läs också