Jones Lang LaSalle placerar sig överst som ″Best Overall Global Advisor and Consultant″ i Euromoney’s Real Estate Awards 2009. Bolaget är vinnare i ytterligare fyra globala kategorier; ″Global Agency/Letting″, ″Global Transaction Execution″, ″Global Corporate Real Estate Services″ och ″Global Research″.
– För andra året i rad har vi blivit utnämnda till bästa fastighetsrådgivare inom Uthyrning och Analys i Sverige. Det är ett erkännande och bevis för den kvalitet och kompetens vi levererar till våra kunder i Sverige och internationellt, säger Charlotte Strömberg, vd för Jones Lang LaSalle i Norden.
Jones Lang LaSalle har också vunnit på en övergripande nivå I följande länder och kategorier: (Nedbrutet på länder och kategorier blir det totalt 75 utmärkelser.)
Western Europe:
– Advisory & Consultancy
– Agency/Letting
– Transaction Execution
– Corporate Real Estate Services
Asia:
– Advisory & Consultancy
– Agency/Letting
– Transaction Execution
– Corporate Real Estate Services
– Research
Emerging Europe:
– Research
Nordic & Baltic:
– Agency/Letting
– Research
