ByggVesta och EQT Real Estate välkomnar de första hyresgästerna till sitt gemensamma projekt vid Campus Flemingsberg. Jonas Jonsson, vd för ByggVesta, och Erik Körner, Senior Director Nordics på EQT Real Estate, berättar för Fastighetssverige om projektets styrkor, framtidspotentialen i Flemingsberg, samarbetet mellan bolagen och möjligheten till nya gemensamma projekt.
ByggVesta och EQT Real Estates gemensamma koncept Blick vid Campus Flemingsberg i Huddinge, söder om Stockholm, har fått sina första hyresgäster på plats. Lägenheterna riktar sig till studenter, forskare och unga yrkesverksamma och utgör etapp ett i projektet om drygt 800 hyresbostäder – ett av de mest omfattande campusbostadsprojekten i Sverige. I den första vändan fylls 417 lägenheten med hyresgäster.
– Det är ett stort och komplext projekt, men det har varit en mycket stark efterfrågan under uthyrningen – vilket är i linje med vad vi förväntade oss – och det visar att det finns många människor som vill bo där och att vi har valt rätt enhetsstorlekar för att matcha vad marknaden ville ha, säger Jonas Jonsson.
– ByggVesta är en stark aktör inom fastighetsutveckling och hade god förståelse för projektets utmaningar. Vi såg en tydlig matchning när ByggVesta kan fokusera på utveckling, medan vi bidrar med finansiering och kapitalet. Tack vare ByggVesta har projektet fortskridit enligt plan och vi är glada att tillsammans få välkomna de första hyresgästerna säger Erik Körner.

Syftet har från start varit att tillföra välbehövliga hyresbostäder i direkt anslutning till ett av Stockholmsregionens mest expansiva kunskaps- och campusområden. Projektet genomförs i nära samverkan med Huddinge kommun och Södertörns högskola och är en del av den pågående omvandlingen av Flemingsberg till en regional stadskärna för utbildning, forskning och innovation.
– Vår uppfattning redan från början har varit att det finns en enorm potential i Flemingsberg. Det är ett väldigt bra upplägg med allt som är kopplat till universitetet och tillsammans med förbättrade kommunikationer och ett centrum som tagit stora kliv så finns stora möjligheter att detta kan bli en stad i staden. Ska man döma av efterfrågan som varit på lägenheterna är vi inte ensamma om att känna så, säger Jonas Jonsson.
– Campus Flemingsberg är Sveriges sjunde största campus. Det är en stark hub som drar folk – men som historiskt tömts efter arbetstid. Målet har varit att skapa en trivsam plats där folk vill stanna kvar. Tillsammans med ByggVestas tidigare projekt skapas nu ett community där folk faktiskt kan stanna. Den sociala hållbarheten och gemenskapen har varit central för oss, och vi tror att det kommer gynna hela området, säger Erik Körner och fortsätter:
– Med goda kommunikationsförbindelser, närhet till affärer, träningsfaciliteter och natur har Flemingsberg alla förutsättningar att bli ett mycket spännande område där man har utbildning och forskning men även ett stort centrum för polisen och Alfa Lavals huvudkontor.
Har ni märkt under tiden att intresset ökar för hela Flemingsberg?
– Ja, det skulle jag vilja säga. Responsen har varit stark i området.
En viktig del i arbetet med att skapa något mer än bara bostäder har varit att få till en community-känsla. För att möjliggöra detta har såväl takterrass som coworkingytor inkluderats i projektet. Just arbetet med att skapa gemensamhetskänsla i boendena har varit en hörnsten hos ByggVesta sedan starten.
– Det har alltid varit ByggVestas usp att skapa den community-känslan. I alla våra studentboenden har vi så kallade ambassadörer som tar hand om människor som flyttar in och ser till att skapa möjligheter för det umgänget. Traditionellt är det vanligaste stället som svenskar träffar sina grannar i soprummet – och det är kanske inte det bästa stället för att hitta en gemenskap, säger Jonas Jonsson och fortsätter:
– Det handlar om mer än bostäder. Vi vill bidra till en plats där människor faktiskt vill bo och stanna över tid.

Inflyttning sker successivt från april 2026 och är resultatet av det samarbete som ByggVesta och EQT Real Estate inledde 2023.
– Vi har känt att vi kompletterar varandra – men vi har också gjort varandra bättre. Det är verkligen inte så att EQT bara kommit in med kapital i projektet. Vi på ByggVesta har lärt jättemycket av dem och känner att de hjälpt oss elevera vår verksamhet. Det är verkligen en situation där ett plus ett blivit mer än tre, säger Jonas Jonsson.
– Vi kände redan från start att det hade alla möjligheter att kunna bli ett bra samarbete – och det har fungerat oerhört bra. Det är kanske därför ingen konstighet att vi för dialog med ByggVesta om andra spännande projekt där vi skapar den här perfekta win-win-situationen där ByggVesta är duktiga på att utveckla och hjälper vi till att finansiera från vårt håll, säger Erik Körner.

Med de första hyresgästerna på plats i projektet i Flemingsberg öppnar båda bolagen dörren för nya samarbeten framöver.
– Vi ser ett stort värde i långsiktiga partnerskap där vi kan kombinera olika styrkor och skapa något bättre tillsammans än var och en för sig. Jag kan säga att jag välkomnar möjligheten att fortsätta arbeta med EQT och expandera ytterligare. Just nu har vi fokus på att leverera projektet vi håller på med och avsluta det på ett bra sätt, säger Jonas Jonsson.
– Det finns många spännande projekt ute och vi är båda kräsna. Men om rätt möjlighet dyker upp så finns alla möjligheter att upprepa det här samarbetet och göra det ännu större och ännu bättre, säger Erik Körner.
Från EQT:s sida, är det Stockholm som är intressant för er eller är det mer avhängigt av projektet?
– Just nu är vårt huvudfokus i Storstockholm men vi tittar även på Göteborg, som är en väldigt lokal och stark marknad, och vi har även idéer om Malmö.
– Vi är väldigt intresserade av studentbostäder generellt sätt, och gör ganska mycket i övriga europeiska städer – bland andra London, Paris, Bordeaux, Madrid och Malaga. Så dyker rätt möjlighet upp i någon av studentstäderna så tittar vi gärna på det – men det primära fokuset är storstadsregionerna och framför allt Storstockholm.
