Stenvalvet hyr ut anrik fastighet till Eskilstuna kommun

Den anrika byggnaden Forskaren 2 i Eskilstuna. Bild: Stenvalvet

Stenvalvet har tecknat ett hyresavtal med kommunala Eskilstuna Kommunfastigheter AB (Kfast) för en ny grundskola i Eskilstuna. Kommunen kommer att bedriva en tvåparallellig F-6 skola i Forskaren 2, en anrik byggnad som även historiskt har inrymt skolverksamhet.

Under våren har Stenvalvet och Kfast tillsammans med kommunen gemensamt arbetat med att ta fram förutsättningarna för den nya skolan. Projektet omfattar två byggnader varav huvudbyggnaden, som uppfördes i början av 1900-talet och hela tiden har inrymt skolverksamhet, kommer att genomgå omfattande renoveringar och anpassningar med start hösten 2022. Uthyrningen omfattar knappt 4 000 kvadratmeter.
– Vi har haft ett mycket bra samarbete, och det är extra roligt att det även fortsättningsvis kommer att vara skolverksamhet i fastigheten, säger Per Forell, fastighetsutvecklare på Stenvalvet. Vi hoppas att vi får förmånen att utveckla fler projekt tillsammans i framtiden.

Både Eskilstuna kommun och Kfast ser fram mot att börja använda de nya lokalerna. Hans Ringström, skolchef för grundskolan i Eskilstuna kommun, säger att det kommer att bidra till att de nu kommer att kunna ge elever och medarbetare bättre förutsättningar för en god arbetsmiljö och goda skolresultat. Det kommer även att bidra till att närbelägna skolor kommer att klara sin kapacitet av skolplatser, menar han.
– Vi är stolta över att kunna vara med och möjliggöra att fastigheten även fortsatt fylls med liv, säger Magnus Domberg lokalstrateg på Kfast, och att fastigheten, genom det goda samarbetet tillsammans med Stenvalvet och kommunen, nu utvecklas och anpassas till moderna skollokaler för barn i Eskilstuna.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer