Nyligen sålde Stena Fastigheter en av sina fyra kontorsfastigheter i London till en vinst om 30 procent. Nu öppnar vd:n Christel Armstrong Darvik för att sälja övriga tre fastigheter.
För två år sedan köpte Stena Fastigheter en 9 200 kvadratmeter stor kontorsfastighet på Leman Street i London för cirka 350 miljoner kronor. Alldeles nyligen sålde man samma fastighet för 475 miljoner kronor.
Och nu öppnar Stena Fastigheters vd Christel Armstrong Darvik för att sälja bolagets övriga tre fastigheter i London.
– Marknaden är så volatil här i London att jag gärna säljer våra övriga tre fastigheter till samma prisnivå, säger hon till Dagens Industri.
Hon säger samtidigt till DI att man inte planerar några fler köp i London just nu. I stället letar man fastigheter i Nederländerna där priserna fallit med 25-30 procent.
