SPG förstärker sitt team – rekryterar tre

SPG förstärker sitt team – rekryterar tre
Ida Sylvan. Bild: SPG

Simen Gunnerud, Ida Sylvan och Jonas Nolin tillträdde sina tjänster i september.

Scandinavian Property Group, SPG, startade under 2012 en satsning på att utveckla bostäder i tillväxtområden i Sverige och Norge. SPG har i dag cirka 3 000 hyresrätter och bostadsrätterunder projektering och produktion i Stockholm, Uppsala, Sundsvall, Karlstad,Örebro, Nykvarn, Malmö, Bærum, Sandnes, Jessheim och Oslo. Målsättningen är att fortsätta investera i nya bostadsprojekt och växa ytterligare i segmentet.

För att kunna fortsätta leverera högkvalitativa projekt samt öka befintlig
projektportfölj har tre nya medarbetare rekryterats till Stockholms- och Oslokontoret.

Till Stockholmskontoret har Ida Sylvan samt Jonas Nolin rekryterats och i Oslo, Simen Gunnerud, för att förstärka investment & asset management-teamet.

Ida är nyutexaminerad civilingenjör från KTH med inriktning samhällsbyggnad
och har även erfarenhet från både Svenska Hyreshus samt Humlegården Fastigheter.

Jonas är utbildad vid Lunds universitet och har en magisterexamen inom finans, han kommer närmast från Hemsö där han varit finansanalytiker.

Simen är utbildad vid Norges Handelshögskola och har en master inom ekonomi och kommer närmast från BDO Revision. Samtliga har tillträtt sina tjänster under september månad.

SPG har sedan starten i 2004 genomfört transaktioner för dryga 50 miljarder kronor och har per i dag en förvaltnings- och utvecklingsportfölj om cirka tio miljarder kronor.

Läs också