SPG förlänger 13 000 kvadratmeter i Flen

SPG Flen äger sedan 2007 ett modernt fryslager i Flen om cirka 13 000 kvadratmeter. Under september månad har bolagen enats om att förlänga hyresavtalet till 2021.

Lagret används som fryslager för snabb nedkylning av glass åt Unilevers glassfabrik som ligger i Flen.

– Vi är otroligt stolta och glada att fortsätta det långsiktiga samarbetet med Unilever, säger Tobias Emanuelsson, Partner i SPG.

– Att Unilever som är ett av världens främsta konsumentvaruföretag väljer att fortsätta ett samarbete med oss är en kvalitetsstämpel, säger Tobias Emanuelsson.

Bristen på moderna fryslager är en stor begränsning i Sverige. Sett till konsumtionen av färdigmat ökar bristen på moderna fryslager. Det strategiska läget i Sörmland var ett av bolagets främsta investeringskriterier.

Läs också