Image
SLP köper fastigheten Lamellen 1 i Ljungby.
SLP köper fastigheten Lamellen 1 i Ljungby. Bild: SLP

SLP köper i Ljungby

Transaktioner Swedish Logistic Property har förvärvat en stor logistikfastighet i Ljungby med uthyrningsbar yta på drygt 40 000 kvadratmeter.
Publicerad den 17 Maj 2019

Den största hyresgästen är Postnord, som hyr cirka 40 prodent av ytorna i fastigheten, men det finns också utvecklingspotential i fastigheten i form av vakanta ytor och möjlighet till framtida nybyggnation. Hyresvärdet uppgår till cirka 20 miljoner kronor. Tillträde sker under juni månad.
– Vi är glada att kunna förvärva en större fastighet i ett utmärkt logistikläge utmed E4. Fastigheten ger både ett bra initialt kassaflöde och goda möjligheter till ytterligare förädling och expansion framöver, säger Peter Strand, styrelseordförande i SLP.

Sedan uppstarten i Malmö tidigare i år har SLP redan hunnit genomföra ett flertal förvärv, men hitintills har dessa varit belägna i Skåne.
– Vi har redan från början kommunicerat att vi inte har några geografiska begränsningar i Sverige. Förvärvet är ett viktigt steg för SLP, då vi nu i enlighet med vår affärs- och tillväxtstrategi expanderar verksamheten utanför Skåne, säger Peter Strand.

- Axel Ohlsson
[email protected]

Relaterade artiklar

Ämnen

Swedish Logistic Property på Branschguiden

Swedish Logistic Property äger, bygger och utvecklar fastigheter med inriktning på lager, logistik och industri.

I nära samarbete med Hyresgäster skapas effektiva och anpassade lokaler utifrån verksamheters behov och önskemål, där vi strävar efter att vara en partner som kan bidra till våra Hyresgästers utveckling och framgång.

Genom att regelbundet arbeta med att modernisera och effektivisera våra fastigheter så spar vi energi, sänker driftkostnader och givetvis värnar om vår miljö.

Med erfarenhet av fastigheter och affärer i olika bolag, ett stort kontaktnät...

Läs mer om Swedish Logistic Property på Branschguiden

Senast från Fastighetssverige Plus

"Vi vill bli Sveriges ledande byggmästarbolag inom social infrastruktur"

Bolag Sverige har ett skriande behov av mer och bättre äldreomsorg. När Nrep nu kliver in som delägare laddar Sehlhall för att ta på sig den gula ledartröjan i arbetet mot att möta behovet. Dan T. Sehlberg, vd och grundare, berättar för Fastighetssverige om möjligheterna som öppnas genom Nreps intåg, matchningen mellan bolagen, målsättningen för expansionen och varför man väljer bort förvärv av färdiga byggnader och om planerna på en börsnotering.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige