Skoogshotell renar luften

Kust Hotell & Spa öppnar till sommaren. Bild: Skoogs

Nya Kust Hotell & Spa i centrala Piteå beskrivs som en gigantisk luftrenare. Fasaden består av en speciell betong som ”äter” föroreningar och smuts.

Hotellfastigheten ägs av Skoogs Fastigheter.

-Det är första gången som vi använder denna betong i Piteå och jag tycker att det är riktigt framsynt av Skoogs Fastigheter att satsa på ett material som gör gott för miljön, säger Rolf Skoog, vd på Prefabmästarna som är leverantör av den speciella betongen.

När solen lyser på fasaden startar en process som innebär att olika föroreningar bryts ner och bildar ofarliga produkter som sköljs bort när det regnar. Processen bygger på en slags nanoteknik som påminner om den som används för självrengörande glas.

– Även en mindre stad som Piteå har problem med luftkvaliteten och genom att använda den här betongen får man positiva, mätbara förbättringar, säger Rolf Skoog. Som jämförelse användes liknande betong på en trottoar i Malmö och där renades luften på kväveoxid med motsvarande utsläppen från 2000 bilar per dygn.

All synlig betong på hotellets utsida kommer att utgöras av specialbetong. Förutom att förbättra luften bidrar den också till att fasaden hålls ren och fin när smuts sköljs bort av regnet.

– Ursprungligen hade vi tänkt bygga i trä, men på grund av att hotellet blir så högt blev betong det naturliga valet, säger Christina Skoog, vd på Skoogs Fastigheter. Med specialbetong på fasaden förenar vi det bästa av två världar. Den kostar visserligen lite extra, men vi tycker att det är väl värt pengarna att bidra till en bra miljö i centrum.

Kust Hotell & Spa öppnar sommaren 2016 mitt i centrala Piteå. Den 15 våningar och 53 meter höga byggnaden blir en av Norrlandskustens högsta. 97 rum och 4 sviter, lobbybar, konferensavdelning, festvåning, Spa med relaxpool och bastu på taket, restaurang och skybar inspireras av den rika Piteälvens spännande resa från fjäll till kust.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer