Skeppsviken bygger 90 000 kvadratmeter åt Jula Logistics

Skeppsviken bygger 90 000 kvadratmeter åt Jula Logistics
Skeppsviken bygger 90 000 kvadratmeter åt Jula Logistics. Bild: Skeppsviken

Skeppsviken påbörjar nu nybyggnation av en ny logistikterminal i Falköping, i samverkan med Jula Logistics AB. Anläggningen är en omlastningsterminal för tåg och är placerad på Majarp-området i Falköping, ett resultat av Julakoncernens fortsatta satsning på hållbara transporter.

Byggnaden som uppförs är ca 90 000 kvadratmeter stor och består till huvuddelen av isolerade lager- och omlastningsytor. Ordervärdet är cirka 300 miljoner kronor, med en byggtid om cirka 12 månader.

– Vi är naturligtvis glada att få genomföra ännu ett projekt tillsammans med bolag inom Jula koncernen, liksom vi stolta att bidra till den fortsatta samhällsutvecklingen i Skaraborg, säger Peter Lennartsson, vd på Skeppsviken Bygg i Skövde.

Läs också