Anette Frumerie kom till Skanska för endast två år sedan, då hade hon 17 år på JM bakom sig, hon satt bland annat i JM:s koncernledning.
– Jag har haft två otroligt spännande och lärorika år på Skanska men nu vill jag vidare. Jag är i karantän i sex månader men sedan vill jag jobba med bostäder på den svenska marknaden igen, säger Anette Frumerie till Fastighetssverige.
Richard Hultin, vice vd och ansvarig för bostadsutvecklingsverksamheten i Skanskas koncernledning träder omgående in i rollen som tillförordnad vd efter Anette Frumerie, parallellt med sitt befintliga uppdrag.
– Nu när Anette har sagt upp sig vill jag tacka henne för en god och intensiv insats för Skanska och vår bostadsutveckling i Norden. Anette har under sin tid skapat ett ökat marknadsfokus, en mer fokuserad organisation och har frambringat bra affärer för Skanska. Hon har varit uppskattad och jag vill önska henne all lycka till framåt, säger Johan Karlström, vd och koncernchef på Skanska.
