Skanska investerar 360 miljoner kronor i Oslo

Skanska har köpt exploateringsfastigheten Sinsenveien 51-53 av Axer Eiendom AS. Nettoinvesteringen för bostadsändamål uppgår till 360 miljoner norska kronor, motsvarande cirka 360 miljoner även i svenska kronor, och bokförs av Skanska Norge i det tredje kvartalet 2016.

Fastigheten ligger i bostadsområdet Løren/Sinsen i centrala Oslo och omfattar 14 000 kvadratmeter. Skanskas långsiktiga mål är att utveckla 300-350 lägenheter inom projektet som planeras att genomföras i fyra faser från och med 2019.

Investeringen är den enskilt största som Skanska har gjort i en exploateringsfastighet i Norge sedan år 2000.

Skanska Norge är inriktat på bygg- och anläggningsverksamhet. Enheten har 4 000 medarbetare. Skanska Norge hade 2015 intäkter på cirka 12 miljarder kronor.

Läs också