Skanska får nytt sjukhusuppdrag i USA

Det nya barnsjukhuset ska inrymma ett flertal barnmedicinska specialiteter samt hjärt- och neonatalavdelningar. De 225 enskilda patientrummen utformas för att även ge plats för två anhöriga. Sjukhuset får också en mindre filmsal och lokaler för lek och undervisning.

Le Bonheur Childrens Medical Center som grundades 1952 är ett av de mest allsidiga barnsjukhusen i de södra delstaterna. Varje år behandlas 140 000 barn både från USA och andra länder. Barnakuten och kliniken för hjärntumörkirurgi är bland de mest frekventerade i USA. Le Bonheurs totala investering i det nya projektet uppgår cirka två miljarder kronor.

Skanska är en av USA:s ledande byggare av sjukhusprojekt. Den totala kontraktssumman för bolagets pågående sjukhusprojekt överstiger fem miljarder dollar. Det innevarande kvartalet har nya sjukhuskontrakt erhållits i Virginia, Kalifornien och Ohio.

Läs också