Skanska investerar cirka 360 miljoner kronor i den fjärde byggnaden i Highfive, ett komplex om totalt fem kontorsbyggnader i Krakow.
Byggnaden, som är under uppförande, kommer att erbjuda en total uthyrningsbar yta på cirka 24 600 kvadratmeter.
Highfive är centralt placerat intill Krakows centralstation och köpcentrum. De två första byggnaderna har levererats. Internationella företag som ABB och PwC återfinns bland hyresgästerna, liksom Business Link, Polens största kedja för flexibla kontor.
När kontorskomplexet är färdigställt kommer det att bestå av fem byggnader med en total uthyrningsbar yta på cirka 70 000 kvadratmeter. Byggnaderna tre och fyra kommer att Leed-certifieras nivå Platinum. Båda byggnaderna kommer dessutom att certifieras som ”Building without Barriers” för deras tillgängliga design som är inkluderande för personer med funktionshinder.
Konstruktionen av den fjärde byggnaden påbörjades i slutet av maj 2018 och den ska vara färdigställd under det första kvartalet 2020.