Avtalet innebär att Skanska Sverige projekterar, investerar, finansierar och bygger polishuset. Värdet på bygguppdraget uppgår till cirka 210 miljoner kronor.
- Det här är ett spännande projekt där vi skapar kundnytta genom att använda hela Skanskas kompetens – förutom att bygga är vi också med i projektering och vi står för investering och finansiering av hela polishuset. Det är attraktivt för många hyresgäster och vi kommer att satsa mer på detta framöver, säger Gunnar Hagman, regionchef och ansvarig för kommersiell projektutveckling i Skanska Sverige.
Det nya polishuset ska ligga mittemot Campus Telge på Nyköpingsvägen och kommer att ersätta det befintliga. Byggnaden kommer bland annat att innehålla garage, förhörsrum, kontor, konferenslokaler, gymnastiksal, matsal och arrestdel.
Bygget av polishuset inleds omgående och ska stå klart för inflyttning under fjärde kvartalet 2013.
Skanska är ett av världens ledande bygg-, fastighets- och projektutvecklingsföretag i Norden, Europa och USA. Genom att gå i spetsen för hållbarhet erbjuder vi konkurrenskraftiga lösningar. Med våra värderingar och en attraktiv affärsmodell bidrar vi till att skapa en hållbar framtid för kunder och samhället och samtidigt skapa värde för aktieägarna.
I Sverige har företaget cirka 9 000 medarbetare. Intäkterna för byggverksamheten uppgick 2020 till drygt 42 miljarder kronor. Verksamheten inom bostadsutveckling sålde under 2020 cirka 2.300 nya hem.
Skanska Kommersiell U...
Läs mer om Skanska Commercial Development Nordic på Branschguiden
Bolag Dubbelt så många jobbar hemifrån nu jämfört med tiden före pandemin, visar en ny rapport från Statistiska Centralbyrån. Vad får det här för effekter för bolagen som har stort kontorsutbud i sin portfölj? Vad tänker de göra åt det? Företrädare för Alecta Fastigheter, Atrium Ljungberg, Balder, Diös och Wihlborgs svarar Fastighetssverige.
Kommentera
När du lämnar en kommentar måste du uppge e-post, den används endast till att informera dig om svar på din kommentar och visas inte för andra besökare.