Image

Skandrenting hyr ut i Alvesta

UTHYRNING Skandrenting har tecknat avtal med Malmkvist AB om uthyrning av fastigheten Gjutaren 6 i Alvesta. Malmkvist kommer att hyra cirka 6 000 kvadratmeter industri- och kontorslokaler och har tecknat ett långt hyresavtal.
Publicerad den 3 September 2009

Malmkvist, som redan i dag finns verksamma i Alvesta, har vuxit ur sina gamla lokaler och kommer att tillträda fastigheten under hösten 2009.

- Ett gott samarbete mellan Skandrenting, Alvesta kommun, NCC och Malmkvist gör att vi tror att det här blir en intressant affär för alla parter säger Johannes Nyberg, vd för Skandrenting.

- Nicklas Tollesson
nicklas@fastighetssverige.se

Ämnen

Senast från Fastighetssverige Plus

Stor kartläggning – de påverkas om myndigheterna minskar och flyttar kontoren

Uthyrning Mindre antal kvadratmeter och bort från de mest centrala delarna av stan. Det är förslaget från Riksrevisionen, när de nu rekommenderar regeringen att tydligare styra myndigheterna mot mindre och billigare kontorslokaler. Fastighetssverige har kartlagt fastighetsägarna till de stora och medelstora myndigheternas huvudkontor, den totala hyrda ytan och årshyran.

Läs mer

Mer om Fastighetssverige Plus


Lokalnytt Lokalnytt.se - Hitta ditt nya drömkontor idag. Tusentals lediga lokaler inom hela Sverige.
Nordic Property News Nordic Property News reports the latest news from the Nordic real estate market with an international newsletter every weekday.

Mer från Fastighetssverige