Sibs genomför sin första internationella affär

Bild: Istock

I juni 2022 ingick Sibs och den brittiska fastighetsutvecklaren Donard Living ett intentionsavtal för att tillsammans bygga lägenheter i Storbritannien och Irland. Nu genomförs den första affären inom ramen för det långsiktiga samarbetet.

I den första affären ska Sibs i samarbete med Donard Living uppföra 495 lägenheter fördelade på två projekt, belägna på pendlingsavstånd till centrala London. Produktionsstart i Sibs fabrik samt byggstart är planerat till andra halvåret 2023. Majoriteten av affären ska levereras under året och resterande i början på nästa år. För Sibs innefattar denna affär processen från design, modulproduktion och frakt till byggplatsen. Sibs kommer därefter också att assistera Donard Living i deras arbete från montering fram till färdigställande. Denna affär hamnar under vårt nyetablerade affärsområde Industriell försäljning i produktkategorin Modulförsäljning.

Behovet av nya bostäder är enormt i Storbritannien och priset på mark i England är bland de högsta i världen. Sibs flexibla byggsystem tillför höga värden då nyttjandegraden av marken kan bli markant högre jämfört med andra modulära byggmetoder. Sibs system och produktionsmetod ger goda förutsättningar för hållbara kalkyler, en förutsättning på marknader där mark- och byggkostnader är höga.

– Donard Living har en stark pipeline av bostadsutvecklingsprojekt. Sibs unika kombination av hög nyttjandegrad av mark, låg produktionskostnad, världsledande leveranskraft och mycket hög standard i bostäderna är helt rätt för marknaden. Genom vårt samarbete förs våra respektive styrkor samman till fördel för båda parterna, säger David Österström, COO, Sibs.

– Sibs har en uttalad strategi om en global expansion. Det är mycket glädjande att vi nu inleder 2023 med ett första steg i den riktningen med denna affär tillsammans med Donard, säger Erik Thomaeus, CEO, Sibs.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer