SHH Bostad har köpt två markområden i Steninge Slottsby i Sigtuna och planerar där att bygga 28 radhus och 57 lägenheter i flerfamiljshus.
Gelba AB har som fastighetsägare drivit detaljplanen som i början av 2015 vann laga kraft för över 600 bostäder, förskola, skola och äldreboende.
Steninge Slottsby ligger vid vackra Steninge slott och sträcker sig norr ut från den kulturskyddade Stenladan som idag bedriver trädgårdsbutik och restaurang. Med promenadavstånd till Mälaren finns möjlighet till båtplats i den båthamn som planeras att anläggas.
– Vi är otroligt glada att få vara med och utveckla Steninge Slottsby som är en unik plats med fantastiska attribut att kunna utveckla en boendemiljö med hög livskvalité. Vi planerar säljstart innan sommaren 2016, säger Misha Moeremans d’Emaus, vd på SHH Bostad.
