Den nya torgbyggnaden i Trollhättan kommer bland annat att innehålla både restaurangverksamheter och turistbyrå och ska enligt Kraftstadens ambitioner byggas i trä, glas och stål. Den slutliga utformningen är dock inte klar ännu.
Serneke och Kraftstaden Fastigheter AB har undertecknat ett så kallat samverkansavtal, som innebär att man i en första fas tillsammans ska planera projektet i detalj samt bestämma budget för att i fas två uppföra byggnaden. Byggstart är planerad till mars i år och torgbyggnaden beräknas att stå klar i oktober 2020.
– Vi har ett långt och gott samarbete med Kraftstaden och vi ser fram emot att tillsammans få utveckla något som blir ett nytt och spännande tillskott till stadsbilden i Trollhättan, säger Christoffer Sundin på Serneke.
– Torgbyggnaden och verksamheterna som kommer att drivas där är viktiga pusselbitar som vi hoppas ska hjälpa till att öka torgets och centrums attraktionskraft, säger Anders Torslid, vd för Kraftstaden Fastigheter.
