Serafim Fastigheter har genom en sale leaseback transaktion förvärvat och tillträtt fastigheten Passaren 2 i Arninge som innehåller 1 300 kvadratmeter lokaler och 4 015 markareal.
Fastigheten som huvudsakligen består av verkstad och lagerytor har vidareutvecklats av hyresgästen i samråd med Serafim Fastigheter under våren, tillträdet sker i samband med färdigställt projekt.
Serafim äger sedan tidigare fler fastigheter i området och genom detta förvärv stärker sin närvaro i Arninge industriområde.
– Vi har ännu en gång visat styrka i våra nätverk genom denna off-market affär, marknaden är spännande just nu och vi hoppas kunna offentliggöra fler affärer innan semestern. Säger Erik Karlander, Serafim Fastigheter i en kommentar.
