”Ser fram emot att komma tillbaka”

Tillbaka i fastighetsbranschen. Den här gången som vd. Här är Mattias Rickardssons första ord sedan det stod klart att han tar över enfastighetsbolagen Link Prop Investment och Torslanda Property Investment.

Under gårdagen meddelade styrelsen i enfastighetsbolagen Torslanda Property Investment och Link Prop Investment att man utsett Mattias Rickardsson till ny vd.

Mattias Rickardsson kommer närmast från tjänsten som CFO för Mio AB. Men hans rutin i fastighetsbranschen sträcker sig längre än så. Rickardsson har haft ett flertal ledande befattningar på börsnoterade fastighetsbolaget Klövern, bland annat som ekonomichef.

Tjänsten som vd för Torslanda Property Investment AB och Link Prop Investment AB är ett deltidsåtagande av samma omfattning som i dag. Caesar Åfors kommer att kvarstå som vd till dess Rickardsson tillträder för att säkerställa en god överlämning.

Bolagen är båda börsnoterade, men båda är också enfastighetsbolag. Link Prop Investment hyr ut sin fastighet i huvudsak till Ericsson och Autoliv. Torslanda Property Investment äger 48 900 kvadratmeter i – Torslanda. Självklart i huvudsak uthyrt till Volvo.

– Det är lite udda att vara vd för enfastighetsbolag, så klart. Det är inget heltidsjobb, så det skiljer sig en del mot annat jag har gjort, sa Caesar Åfors till Fastighetssverige i maj om sitt uppdrag.

Nu har Caesar Åfors, tidigare vice vd på just Klövern, valt att lämna sitt ”udda uppdrag”. Om sin efterträdare säger han, i pressmeddelandet:

– Jag är glad att bolaget har funnit en bra lösning. Jag har tidigare arbetat med Mattias i många år och har stort förtroende för honom och hans förmåga.

Mattias Rickardsson, som varit på Mio de senaste tre åren, ser fram emot sin comeback i branschen.

Hur kommer det att skilja sig mot det du har gjort tidigare?

– Tittar du på driften av bolagen är det så klart annorlunda. Klövern har betydligt fler anställda, flera fastigheter och en jättevolym. Men grundarbetet är exakt det samma. Det handlar om att skapa ett mervärde till aktieägarna genom en bra och effektiv förvaltning av fastigheterna och bolagen.

Hur länge har det varit på gång?

– Vi har haft en rätt kort process den sista tiden.

Att jobba med de här, förvisso båda, uppdragen är totalt sett ingen heltidssysselsättning. Och när han nu lämnar CFO-uppdraget i Mio så kommer Mattias Rickardsson även att komplettera med andra uppdrag.

– Det är ingenting som är klart, men det finns lite olika alternativ på gång, säger han.

Läs också