Sabo: ”Kan medföra att en mängd planerade bostäder inte blir av”

Anders Nordstrand. Bild: Sabo

Riksdagen har beslutat att anta det gemensamma förslaget till statsbudget för 2019 från Moderaterna och Kristdemokraterna. Detta får direkta konsekvenser för investeringsstödet för hyresbostäder och bostäder till studerande. I övergångsregeringens budgetproposition föreslogs att riksdagen skulle bemyndiga regeringen att under 2019 ingå ekonomiska åtaganden som (inklusive tidigare gjorda åtaganden) medför behov av framtida anslag på högst 4,5 miljarder till investeringsstödet för tidsperioden 2020-2022. Något sådant bemyndigande finns inte i den budget som nu beslutats. Därför kommer inga nya beslut om investeringsstöd att kunna fattas efter årsskiftet. Detta innebär inte bara ett stopp för nya ansökningar om investeringsstöd utan också att redan inlämnade ansökningar som länsstyrelserna inte hinner behandla före årsskiftet inte kommer att kunna beviljas.
– Detta snabbstopp är olyckligt. Ett flertal bostadsföretag har redan ansökningar inne eller håller på att förbereda nya ansökningar. Det handlar sammantaget om ett stort antal bostäder runtom i Sverige där allt är färdigplanerat och det i princip bara är att sätta spaden i marken, säger Anders Nordstrand, vd för Sabo.

Bostadsföretagens investeringskalkyler bygger i dessa fall på att företaget ska få ett investeringsstöd.
– Utan detta stöd går kalkylerna inte ihop. Risken är därför stor att de här bostäderna, med rimliga hyror, aldrig kommer att bli byggda, säger Anders Nordstrand.
– I dessa tider av bostadsbrist borde en avveckling ske under en längre tidsperiod, så att alla färdigplanerade projekt kan genomföras, säger Susanna Höglund, chef för ekonomi- och juridikenheten på Sabo.

De åtaganden som staten hittills gjort liksom de som görs före årsskiftet kommer däremot att fullföljas och beslutade medel utbetalas när byggnaderna är färdigställda.

Läs också

Kommande seminarier

Lokalmarknads­dagen

Ett klassiskt heldagsseminarium med fokus på fastighetsmarknaden, nuläge, framtida affärsmöjligheter och näringslivsutveckling i Göteborgsregionen. En viktig mötesplats, kanske årets självklaraste, för Göteborgs fastighetsbransch. Här blir man uppdaterad på fastighetsmarknadens centrala trender samtidigt som man knyter nya affärskontakter.

Läs mer

Fastighets­marknads­dagen Uppsala

Ett heldagsseminarium om fastighetsmarknaden, näringslivsutveckling och framtidens Uppsala. Under seminariet avhandlas ett stort antal aktuella ämnen om den kommersiella fastighetsmarknaden i Uppsala som hjälper dig att ta rätt beslut i framtiden.

Läs mer

Fastighetskvinnan

Ett unikt inspirations- och affärsseminarium där framgångsrika förebilder lyfts fram i rätt sammanhang, vilket i förlängningen leder till en mer jämställd fastighetsbransch. Du får en matnyttig uppdatering av marknadsläget på ett affärsseminarium som gör skillnad!

Läs mer

Stora Logistikdagen

Logistikfastigheter är ett av de segment på marknaden som har utvecklats bäst de senaste åren. Stora Logistikdagen är den självklara mötesplatsen för dig i samhällsbyggnadssektorn som är intresserad av lager- och logistikfastigheter. Här blir du uppdaterad på de allra senaste trenderna och affärsmöjligheterna samtidigt som du knyter nya värdefulla kontakter.

Läs mer