Så vill Storsala växa med partnerskap: ”Ser ett stort värde”

Storsala tar nästa steg och ökar portföljen med byggrätter i Sundbybergsstadsdelen Ursvik – i ett förvärv som görs i samarbete med Niam och Derome. Storsalas vd Orlando Villacrez berättar för Fastighetssverige om affären, möjligheten till nya affärer tillsammans med partners i kommande projekt, hur han ser på portföljen efter förvärvet och var man vill växa framöver.
Så vill Storsala växa med partnerskap: ”Ser ett stort värde”
Storsalas vd Orlando Villacrez. Bild: Liljewall och Storsala

Storsala tar nästa steg och ökar portföljen med byggrätter i Sundbybergsstadsdelen Ursvik – i ett förvärv som görs i samarbete med Niam och Derome. Storsalas vd Orlando Villacrez berättar för Fastighetssverige om affären, möjligheten till nya affärer tillsammans med partners i kommande projekt, hur han ser på portföljen efter förvärvet och var man vill växa framöver.

Storsala fortsätter bygga sin portfölj. I samarbete med Niam och Derome, har man förvärvat byggrätter för bostäder i stadsdelen Ursvik i Sundbybergs kommun. Fastigheten har ett attraktivt läge i Ursvik, 200 meter från den planerade tvärbanestation som förväntas att öppna under 2025. Planen är att utveckla 11 000 kvadratmeter BOA fördelat på 227 hyreslägenheter. Byggnaden kommer att byggas i trä och ska miljöcertifieras med målsättningen att uppnå minst Miljöbyggnad Silver.

Storsala har under de senaste åren genomgått en betydande expansion inom bostadsutveckling, med projekt i olika utvecklingsfaser runtom i Sverige. Genom att skapa moderna och hållbara bostäder i Ursvik bidrar Storsala till den långsiktiga tillväxten och attraktionskraften i Sundbyberg.

När man nu går in i Ursviksprojektet tillsammans med Niam som partner gör med fokus på samverkan.
– Vi kommer att äga hela projektet gemensamt med Niam och har inga planer på att dela upp bostäderna, säger Storsalas vd Orlando Villacrez. Vårt fokus är att tillsammans utveckla projektet fram till färdigställande. Exakt hur vi ser på den långsiktiga förvaltningen av bostäderna är något vi kommer att utvärdera längre fram.
Vad gjorde att ni kände att den här lösningen med samarbete var rätt för den här affären och kommer ni leta samarbeten med fler aktörer framöver?
– Vi ser ett stort värde i att arbeta med starka och långsiktiga partnerskap, och det här samarbetet med Niam kändes som en naturlig och strategiskt rätt lösning. Genom att kombinera vår kompetens och erfarenhet kan vi utveckla projektet på ett sätt som skapar mervärde för alla parter. Vi tror starkt på samarbeten som en nyckel till framgång och ser fram emot att fortsätta jobba med både Niam och Derome, liksom andra potentiella partners, i framtida projekt.
Hur ser du på den portfölj ni sitter på efter den här affären?
– En av våra främsta styrkor är att vi har en blandning av kassaflödesgenererande fastigheter och byggrätter i olika skeden. Detta ger oss en långsiktig stabilitet och flexibilitet, eftersom vi kan hantera både kortsiktiga och långsiktiga behov på marknaden. Kombinationen av stabila kassaflöden och potentialen i våra projekt ger oss en balanserad och attraktiv position framåt.
Växer ni helst med byggrätt eller förvaltningsfastigheter framöver – och vilka områden ser ni som mest attraktiva att växa i?
– För oss handlar det om att skapa en balans mellan att utveckla nya bostäder och att säkerställa stabila kassaflöden genom förvaltningsfastigheter. När det gäller områden ser vi fortsatt stor potential i Storstockholm, särskilt i lägen med goda kommunikationsmöjligheter och närhet till service och infrastruktur.

Läs också