Nyfosa växer i Norge med ett förvärv i Porsgrunn. Vd Carl-Johan Hugner berättar för Fastighetssverige om statusen för den norska portföljen, hur man vill utveckla den och vilka segment och geografier man ser som attraktiva på den norska marknaden.
Nyfosa stärker sin norska portfölj med ett nytt förvärv för 402 miljoner norska kronor, motsvarande cirka 387 miljoner svenska kronor. Den förvärvade fastigheten Floodeløkka 1 i centrala Porsgrunn har en uthyrningsbar area om 14 000 kvadratmeter och är fullt uthyrd till Skagerak Energi AS. Hyresavtalet har en återstående löptid om 6,1 år. Tillträde är planerat till den 1 april 2026.
Nyfosas norska portfölj ligger i bolaget Bratsberg och utgjordes vid utgången av 2025 – alltså innan det nya förvärvet i Porsgrunn adderas – av nio fastigheter med ett fastighetsvärde om 1,5 miljarder svenska kronor. En summa som motsvarar fyra procent av Nyfosas totala fastighetsvärde och tre procent av det totala hyresvärdet.
Efter det nya köpet kommenterar Nyfosas vd, Carl-Johan Hugner, den norska portföljen för Fastighetssverige.
– Det är en högkvalitativ och samlad portfölj, och vi har en mycket stark lokal organisation som förvaltar och vidareutvecklar fastigheterna på ett bra sätt, säger han.
Hur vill ni att den ska utvecklas – har ni satt upp några mål den norska delen?
– Vi har inte satt upp några specifika tillväxtmål för portföljen men ser att den utvecklas väl genom ett gediget förvaltnings- och uthyrningsarbete. Vi har och fortsätter investera i portföljen vilket bidrar till fortsatt förädling och kassaflödestillväxt.
Vilka segment och geografier ser ni som intressanta i Norge?
– Likt Nyfosas portfölj i stort består den norska portföljen av fastigheter i olika segment, och vi är geografiskt fokuserade i Grenlandregionen, mer precist Porsgrunn och Skien. Vi är nöjda med portföljsammansättningen och drar nytta av vår marknadsposition och lokalt välförankrade förvaltningsorganisation i regionen.
