Fastighetsjätten vill tillföra flera hundra bostäder i östra Västerås. Fastighetssverige berättar mer om planerna som nu ska ut på samråd.
Det är inom stadsdelen Viksäng i östra Västerås som Balder har planer på att förtäta bostadsområdet med cirka 170 nya lägenheter i flerbostadshus. Under början av 1900-talet låg där Västmanlands regemente vilket revs år 1927 och under 1950- och 1960-talet bebyggdes området som en grannskapsenhet med ett tillhörande mindre centrum som innehöll bibliotek, apotek och mataffär. Idag utgörs bebyggelsen i närområdet av en blandad bostadstypologi med villor, radhus och flerfamiljshus samt två skolor med tillhörande idrottsplaner.
Planavtal har upprättats mellan Västerås stad och Balder. Detaljplanen som nu ska ut på samråd ska pröva möjligheten till komplettering av den befintliga bostadsbebyggelsen inom fastigheten Vapenrocken 1 med cirka 170 nya lägenheter. Planområdet uppgår till en yta av 16 400 kvadratmeter.
Byggnadsnämnden beslutade redan i april 2017 att ge stadsbyggnadsförvaltningen i uppdrag att upprätta en detaljplan för ytterligare två områden utöver Vapenrocken 1, men sedan dess har planområdet minskat i omfattning och innefattar nu endast Vapenrocken 1.
Det nya förslaget möjliggör bostadshus på ytor utmed Regementsgatan och Rönnbergagatan i varierande storlek. De nya bostadshusen uppförs på ytor som idag används för markparkering samt genom rivning av ett antal fristående garagelängor. De nya husen ändrar gaturummens karaktär från utpräglade parkeringszoner till att gå mot mer stadsmässiga gator med ett definierat och tydligt gaturum.
På den västra sidan av Rönnbergatan föreslås fyra, eller två långa beroende på utformning, nya lamellhus fördelade i två grupperingar. Längs Regementsgatan lokaliseras tre nya lamellhus i fem våningar.
Detaljplanen handläggs med utökat förfarande och efter samrådet sammanfattas inkomna yttranden i en samrådsredogörelse som redovisas under granskningstiden. Detaljplanen beräknas bli antagen av byggnadsnämnden under våren 2021.
