Archus startar ett nytt bolag inom transaktionsrådgivning, Archus Transaktion, och det kommer ledas av koncernchefen Gustav Källén. För Fastighetssverige berättar han mer om tankarna bakom det nya bolaget, vilka affärer man är ute efter och hur man vill växa för att slå sig fram på marknaden.
För att möta marknadens efterfrågan av kvalificerad transaktionsrådgivning kompletterar Archus sitt erbjudande med att starta upp ytterligare ett bolag, Archus Transaktion. Det nya bolaget ska specialisera sig på köp- och säljrådgivning inriktad mot tidiga skeden, byggrätter samt utvecklingsfastigheter. Bolaget kommer att ledas av Gustav Källén, koncernchef Archus, tillsammans med medgrundarna Per Wåhlin och Felix Ridderström.
– Vår analys är att många affärer i byggrättssegmentet görs upp utan att konkurrensutsättas. Det betyder att det finns en stor potentiell marknad i att hjälpa säljare nå ut till fler relevanta köpare. Det finns också stora värden i att vara på köpsidan så länge säljarna inte konkurrensutsätter, säger Gustav Källén till Fastighetssverige och fortsätter.
– För att ta den positionen krävs naturligtvis nätverk och kunskap inom fastighetsutveckling. Vi ser det därför som naturligt att starta transaktionsverksamhet utifrån en stark rådgivningsbas i det aktuella segmentet, vilket vi på Archus har.
Hur ska ni slå er fram i den tuffa rådgivningskonkurrensen på marknaden?
– Med vår ansats att konkurrensutsätta affärer som fram till idag inte har konkurrensutsatts innebär det också i många fall att rådgivare saknats och att konkurrensen i aktuellt segment inte är det samma som i kampen om de stora kapitalmarknadstransaktionerna där det finns gott om duktiga aktörer. Vi är dessutom inte inriktade på att konkurrera om befintliga affärer utan att tillskapa nya.
Gustav Källén uppger att Archus Transaktion redan har fått positiv respons från marknaden och har flera pågående sälj- respektive köprådgivningsuppdrag.
– Det handlar om större bostadsprojekt men även ett större kontorshus med utvecklingspotential, säger Gustav Källén.
Vilken typ av affärer är ni inriktade på?
– Det är tidiga skeden, byggrätter och utvecklingsfastigheter. Alla affärer där det är viktigt att förmedla den potential som fastigheten kan uppnå samt under särskilda förutsättningar. Viktigt att framhålla att det inte bara gäller bostäder utan även logistik, samhällsfastigheter, kontor och retail. Vår styrka är förståelse för planprocessen, exploateringsförutsättningar och fastighetsbildningsfrågor där Archus som koncern varit verksam under lång tid. Parametrar som avgörande att förmedla på ett bra sätt i den här typen av affärer, säger Gustav Källén.
Efterfrågan på transaktionsmarknaden har fått en tydlig profil under pandemin med heta segment och de som är mindre eftertraktade, hur har ni upplevt situationen hittills?
– Vi har sett ett ökat fokus på lågavkastande och relativt stora affärer, i mångt och mycket drivet av institutionellt kapital. Färdiga byggrätter som lämpar sig för större hyresbostadsprojekt samt logistikfastigheter och samhällsfastigheter har varit hett eftertraktade. Nu ser vi ett väldigt starkt intresse även för typiska bostadsrättsprojekt och även småhusmarknaden är väldigt stark. Kontors- och retailbyggrätter är och kommer framöver att vara intressant i vissa specifika lägen.
Bolagets ambition är att rekrytera ytterligare en handfull rådgivare det närmaste året och målsättningen är en mix av erfarenheter från affärs- och projektutveckling, fastighetsrätt och transaktionsrådgivning.
– Vi bör vara cirka tio personer inom två års tid. Det handlar om att hitta rätt personer och kompetens, säger Gustav Källén.
