Centrumbolaget Hemmaplan blir helägt av Bonnier Fastigheter, som köper loss Brunswicks andel. Bonnier Fastigheters vd Tomas Hermansson ger sin syn på Hemmaplans första år, framtidsplanerna för bolaget och hur arbetet bedrivs framåt med Bonnier Fastigheter som ensam ägare.
Under våren 2021 lanserade Brunswick och Bonnier Fastigheter tillsammans Hemmaplan för att bolaget skulle äga, förvalta och utveckla centrumfastigheter i områden präglade av socioekonomiska utmaningar, för att därigenom driva hållbar, positiv och lönsam samhällsutveckling.
Nu blir bolaget helägt av Bonnier Fastigheter som köper loss Brunswicks drygt 15-procentiga andel i bolaget. Men att ägandeförhållandena ändras kommer inte innebära några förändringar för Hemmaplans arbete, enligt Bonnier Fastigheters vd Tomas Hermansson.
– Nej, i Hemmaplan fortsätter det operativa arbetet utan förändringar, säger han till Fastighetssverige.
Hemmaplan, som under 2022 rekryterade Cecilia Safaee som vd, har sedan starten 2021 förvärvat 50 procent av Rosengård centrum i Malmö samt 100 procent av Gottsunda centrum i Uppsala, där tydliga mätbara hållbarhetsmål, och arbetet för att nå dessa, utgör kärnan i bolagets affärsplan. Brunswick kommer tills vidare att fortsätta bistå Hemmaplan med kompetens inom social hållbarhet.
– Hemmaplans mål är att genom våra centrum driva en hållbar, positiv och lönsam samhällsutveckling, tillsammans med och för människor som bor och verkar i områden präglade av socioekonomiska utmaningar. Vi fortsätter arbetet med att nå våra hållbarhetsmål, vilka utgör kärnan i vår affärsidé, säger Tomas Hermansson.
Bolaget har funnits i knappt två år, hur tycker du inledningen har varit? Vilka har varit de viktigaste insatserna som gjorts under bolagets inledning?
– Det har varit både intressant och väldigt givande. Vi har under Hemmaplans första två år kunnat validera att vårt arbete med att driva positiv samhällsutveckling också är en bra affär. I Gottsunda Centrum har vi kunnat se en positiv utveckling sedan vi tillträdde som fastighetsägare för lite mer än ett år sedan. Vi har till exempel genom vår inkubator för lokala entreprenörer etablerat sex nya bolag i vårt centrum, och har genom vårt lärlingsprogram Centrumakademin skapat meningsfull sysselsättning för över 100 personer i närområdet. Avgörande för utvecklingen i både Gottsunda och Rosengård är samverkan med kommun och andra lokala aktörer, och framför allt våra hyresgäster – och såklart även människor som bor och verkar i området.
Med målsättningen klar kan Bonnier Fastigheter blicka framåt kring Hemmaplan och se möjligheter för bolag att skala upp och addera fler fastigheter.
Vilka planer finns för portföljen framåt?
– Nu när vi har en etablerad metod och kan validera att Hemmaplans centrum driver en positiv utveckling – även utanför vår fastighetsgräns – ser vi fram emot att skala upp Hemmaplan i fler områden präglade av socioekonomiska utmaningar. Hur snabbt och var beror på vilka affärsmöjligheter som dyker upp. Vi är långsiktiga i vårt arbete, säger Tomas Hermansson.
