Så ser Fabege på regeringens kontorsförslag

Kontorsjättens vd Stefan Dahlbo berättar för Fastighetssverige om hur han ser på Boverkets uppdrag att utreda hur reglerna kan ändras för att byggnader ska kunna användas mer flexibelt och till exempel omvandla kontor till bostäder. Så resonerar bolaget kring sitt framtida bestånd.

Kontorsjättens vd Stefan Dahlbo berättar för Fastighetssverige om hur han ser på Boverkets uppdrag att utreda hur reglerna kan ändras för att byggnader ska kunna användas mer flexibelt och till exempel omvandla kontor till bostäder. Så resonerar bolaget kring sitt framtida bestånd.

I torsdags förra veckan meddelade regeringen att Boverket får i uppdrag att snabbutreda hur bland annat reglerna i plan- och bygglagen kan bli mer flexibla för att underlätta ombyggnad av kontors- och butikslokaler till bostäder. Som en följd av pandemin befarar regeringen ett framtida överskott av kontors- och butikslokaler och deras förhoppning är även att åtgärderna ska leda till fler bostäder i centrala lägen.

Fabege är ett av Sveriges ledande fastighetsbolag med stor exponering mot kontorsmarknaden i Stockholmsområdet; Stockholms innerstad, Solna och Hammarby Sjöstad. 84 procent av bolagets hyresvärde kommer från kontor enligt Q3-rapporten. Vd:n Stefan Dahlbo ser positivt på regeringens utredningsuppdrag:
– Vi tycker att alla förslag som bidrar till utveckling, flexibilitet och en levande stad är bra. Omvandlingar är inget nytt, i har själva konverterat kontor till bostäder och i Stockholm har många kontor byggts om till hotell, vilket har medfört att kontorsbeståndet i Stockholm inte har växt så mycket under senare år.

Hur ser ni på regeringens bild att pandemin kommer få permanenta följder på kontorsmarknadens utveckling?
– Vi delar bilden att kontoren kommer att utvecklas av det vi lär oss av pandemin. Vi tror att vi kommer arbeta mer på distans, vi kommer att ha fler möten digitalt, vi kommer resa mindre för att ha till exempel rena avstämningsmöten. Samtidigt är vi, bland annat efter många samtal med våra kunder, övertygade om kontorens fortsatta betydelse både som mötes-och arbetsplats. Bra och flexibla kontor i bra lägen kommer fortsätta vara viktigt.
– Vi ska dock alltid fundera över hur vi får städer att leva och utvecklas. Behov förändras över tid och en välfungerande stad behöver en bra mix av kontor, bostäder och handel som förvandlas och förädlas över tid.

Hur är er bild av kontorets framtid?
– Kontoret är en viktig plats för utveckling. Hemarbete kan hålla verksamheter flytande, men för att utveckla verksamheter och bygga relationer är en fysisk mötesplats nödvändig. Vi tror att kontor kommer fylla en väldigt viktig plats även i framtiden.

Regeringen befarar ett överskott av kontors- och butikslokaler i framtiden, vad är eran uppfattning om detta?
– Vi ser ingen dramatik i detta. Som stadsutvecklare är det alltid mixen av olika funktioner och flexibilitet som är i fokus. Människor vill både ha nära till jobbet och ha tillgång till ett stort serviceutbud. Vi har en god efterfrågan på de få vakanser som vi har i våra områden så i våra bestånd ser vi inte att några kontor skulle konverteras till bostäder. Men vi har planer på att bygga nya bostäder som kompletterar kontoren och vi kommer att fortsätta utveckla kontor, bostäder och handel i alla våra stadsdelar och välkomnar allt som bidrar till en högre flexibilitet, säger Stefan Dahlbo.

Läs också