Stefaan Gielens, vd på Aedifica som äger Hoivatilat med verksamhet i Sverige och Finland, om framtiden på de båda marknaderna, hur han ser på de stora utmaningarna i Norden och huruvida 2022 har fallit ut enligt plan.
Hoivatilat ägs av den belgiska pan-europeiska samhällsfastighetsinvesteraren Aedifica. Ett bolag som fortsätter att utöka sin offentliga fastighetsportfölj i Norden genom att utveckla tre fastigheter i Uleåborg och Tusby, Finland. Det totala investeringsvärdet för projekten uppgår till 17 miljoner euro. Det största projektet är en 4 100 kvadratneter stor skolfastighet för 350 barn i Hiukkavaara, Uleåborg. Fastigheten ska stå färdig under Q4 2024 och investeringsvärdet för projektet är 12,5 miljoner euro.
Hoivatilat utvecklar också en daghemsfastighet för barn i Uleåborg för 115 barn, som ska stå färdig under Q3 nästa år.
Det tredje projektet är en vårdfastighet för mental rehabilitering i Helsingforsregionen i Tusby, som ska vara färdigställd under Q4/2023.
– Uleåborg är en stor stad i norra Finland och Tusby är en stad i huvudstadsregionen Helsingfors. Finlands befolkning åldras inte bara allt mer, utan urbaniseras också: allt fler människor flyttar till städerna för att bo där. Båda demografiska trenderna skapar en stor efterfrågan på nya sjukvårdsinrättningar som uppfyller nuvarande standarder och som är framtidssäkra. Aedifica och vårt Hoivatilat-team har utvecklat lämpliga (bostads)vårdskoncept för att möta dessa behov, säger Stefaan Gielens, som är vd på Aedifica, ägare till Hoivatilat som har verksamhet i Finland och Sverige, till Fastighetssverige.
Hur skulle du kortfattat sammanfatta er nordiska verksamhet 2022? Har ni investerat så mycket som förväntat eller upplever du några utmaningar i Sverige och Finland?
– Trots kriget i Ukraina och de förändrade makroekonomiska förutsättningarna är investeringsnivåerna i Finland ungefär desamma som förra året. Reformen av välfärdsområdena i Finland, som träder i kraft den 1 januari 2023, har också skapat ett antal öppna frågor som behöver åtgärdas. Men i ett land med en åldrande befolkning som Finland finns det fortfarande ett stort behov av framtidssäkra vårdanläggningar, som förr eller senare måste tillgodoses.
Det är tydligt att Finland, där man äntrade först, historiskt har varit en nordisk huvudmarknad för belgarna. Är nu det kokta fläsket stekt i vårt östra grannland och all investeringsfokus är på Sverige? Knappast. Båda marknaderna ser man fortsatt tillväxtpotential i.
– Vi har ambitionen att fortsätta växa i Norden genom vårt dotterbolag Hoivatilat. De nordiska marknaderna erbjuder starka fundament som stöder långsiktiga fastighetsinvesteringar: Åldrande befolkningar i väletablerade välfärdsstater med starka offentliga finanser. Även om vi nyligen startade i Sverige, går våra finska investerings- och utvecklingsaktiviteter i marschfart. Med den erfarenhet vi har samlat i båda länderna är vi verkligen intresserade av att expandera ytterligare i Norden när tiden är mogen, säger Stefaan Gielens.
Hoivatilat planerar, utvecklar, bygger och är långsiktiga ägare till samhällsfastigheter avsedda för förskola, skola, vård och omsorg.
