Så mycket vill Castellum öka i Finland och Danmark – öppnar för ny marknad

Castellum kommer ha ett tydligare fokus på att växa Helsingfors och Köpenhamn framöver. Rutger Arnhult berättar om tillväxtplanerna i Norden, hur man ser på framtiden i Entra och öppnar för nya marknader på sikt.

Castellum kommer ha ett tydligare fokus på att växa Helsingfors och Köpenhamn framöver. Rutger Arnhult berättar om tillväxtplanerna i Norden, hur man ser på framtiden i Entra och öppnar för nya marknader på sikt.

Castellum fortsätter arbeta med fokus på tillväxt. Högt på agendan står ökad tillväxt i två nordiska huvudstäder: Helsingfors och Köpenhamn.
– Vi kommer fortsätta öka i både Helsingfors och Köpenhamn. Det är två stora marknader där vi nu är väldigt små, säger Rutger Arnhult till Fastighetssverige under Castellums Q4-presentation.
– I dagsläget har vi runt 3-4 procent av vårt värde där. Det vore bra om vi kunde öka det till fem procent innan året är över, så att vi vår portfölj är 75 procent Sverige, 15 procent Norge och fem procent i Danmark respektive Finland. Det är ett kortsiktigt mål för att vi verkligen ska pusha oss själv att hitta objekt i Helsingfors och Köpenhamn.
Letar ni efter något särskilt på de två marknaderna?
– Vi letar efter kontor och logistik. Inget annat.
Hur ser ni på resten av Finland och Danmark, finns det fler städer ni är intresserade av?
– På sikt är det möjligt att vi skulle kunna vara i någon mer finländsk stad, men generellt är marknaderna i de andra städerna i både Danmark och Finland är för små. Med det sagt så kommer vi inte tacka nej om vi hittar en attraktiv portfölj som även innehåller fastigheter i andra städer – men vi väljer att fokusera på Köpenhamn och Helsingfors.
– Eftersom övriga marknader i Finland och Danmark är så små är det vettigare för oss att diversifiera till ett nytt land. Där är vi inte i dag, men i framtiden kommer vi högst troligen röra oss utanför Norden. Men det är som sagt inte på agendan i dag.
Om det skulle vara aktuellt i dag, vilka länder hade legat närmast till hands för vidare expansion då?
– Vi måste analysera det mer så det är för tidigt att säga. Men vi följer marknaderna och har gjort det i många år. Det är som sagt inte på agendan i dag.
– Om vi tar oss utanför Norden så bör det finnas en förvaltningsorganisation med i bilden, för vi vill vara lokala.

På den norska marknaden har Castellum redan en stark positionering genom de 33 procent man äger i Entra. Där står Castellum stadigt och har inga planer på att öka ytterligare – ett nytt försök att köpa loss hela Entra är inte aktuellt.
– Jag tror det hade varit väldigt svårt att få Erik Selin och Balder att sälja sin del. De gillar Entra, precis som vi gör. Balder kan dessutom fortsätta köpa eftersom de redan genomfört sin budpliktsprocess, det kan inte vi göra utan att först gå igenom den rätt dyra processen.
– Vi har en bra relation med Entra och är nöjda med våra 33 procent. Och vi är glada att ha med Balder, för det är en bra ägare.
– Vi äger inget mer i Norge och letar inte efter någonting heller, för vi konkurrerar inte med Entra på den norska marknaden. Hittar vi någonting så skickar vi det till Sonja Horn och gänget på Entra. Så att de kan ta sig an det.

Läs också