Internationella Engelska Skolan i Skärholmen kommer att lämna de lokaler på drygt 6 500 kvadratmeter som de hyr av Corem efter vårterminen 2024. Anledningen är att permanent bygglov för skolverksamhet i fastigheten inte beviljas. Corem planerar nu vissa omtag i fastigheten, bland annat en tillbyggnad. Fastighetssverige berättar mer.
I december 2023 meddelade IES att grundskolan i Skärholmen skulle behövs stänga efter läsårets slut och att de 104 elever som för tillfället går i årskurs 8 bereds plats på IES gymnasium på Södermalm i Stockholm. Internationella Engelska Skolan i Skärholmen öppnade i augusti 2013 och har sedan dess hyrt lokaler på närmare 6 500 kvadratmeter utav fastighetsägaren Corem som äger den aktuella fastigheten Storsätra 1 där skolan är belägen.
Bakgrunden till att skolbyggnaden i Skärholmen måste stänga är det förändrade säkerhetsläget i omvärlden, som bland annat innebär att Stockholms Stads behov av att långsiktigt säkra elförsörjningen via den kraftledning som går i närheten av fastigheten ökat. Det innebär att ett permanent bygglov för skolverksamhet i fastigheten, som Corem ansvarar för att erhålla, inte ser ut att komma att medges.
– Det här är en väldigt tråkig situation. Senast i januari (2023) ansökte och beviljades vi tillstånd om att utveckla skolan till en F-9 skola. Avsaknaden av bygglov gör att vi måste inse att vi kommit till vägs ände. Nu gör vi allt vi kan för att hantera detta på ett så bra sätt som möjligt för eleverna och personalen, sade Linda Öholm, chef för public affairs på IES i december förra året.
För Corems del innebär IES sorti att bolaget tänker om en del kring fastighetens framtid och enligt ett utlåtande från exploateringskontoret är det aktuellt med en ny markanvisning för fastigheten Storsätra 1. Ärendet gäller en överenskommelse om exploatering med Corem för utökad användning av den befintliga tomträtten på fastigheten med skol-, industri- och kontorsändamål.
Inom fastigheten bedrivs idag ett 40-tal verksamheter inom handel lager och kontor utöver den grundskoleverksamhet på tillfälligt bygglov för IES som alltså utgår efter läsårets slut. Ett förslag till detaljplan har tagits fram som möjliggör en tillfällig användning för grundskoleverksamhet i fem år, permanent användning för gymnasie-, yrkes- och vuxenskola samt bekräftar och moderniserar föregående stadsplans bestämmelser för handel, kontor och lager med mera. Även en tillbyggnad på 4 395 kvadratmeter BTA i tre våningar på södra delen av fastigheten medges i detaljplaneförslaget för nuvarande och kommande hyresgästers behov.
Efter IES beslut om att lämna lokalerna bedöms det inte längre vara motiverat att utöka fastigheten med tillskottsmark från fastigheten Sätra 2:1 eftersom skolgårdsbehovet, både på kort och lång sikt, har utgått. Corem har i dialog med staden ändå visat vilja att gå vidare med detaljplanen med utökat byggrätt och mer flexibel användning, trots att projektets ursprungliga huvudsyfte inte har kunnat möjliggöras.
Planförslaget möjliggör att grundskoleverksamhet kan finnas kvar i fem år efter att planen vunnit laga kraft men därefter tillåts enbart gymnasie-, yrkes- och vuxenutbildning inom fastigheten. I dagsläget finns emellertid inga planer på att grundskoleverksamhet fortsatt kommer bedrivas inom fastigheten efter att IES avslutar sin verksamhet.
