Rost: ”Därför kommer vi satsa ännu mer på kontor”

Trots coronapandemins påverkan på kontorsanvändandet tecknar nu Diös fler kontorsavtal än någonsin. För Fastighetssverige berättar vd:n Knut Rost hur bolaget resonerar kring kontoret som arbetsplats, varför man är så aktiva och vad som är nycklarna för framtiden.
Rost: ”Därför kommer vi satsa ännu mer på kontor”
Knut Rost. Bild: Diös

Trots coronapandemins påverkan på kontorsanvändandet tecknar nu Diös fler kontorsavtal än någonsin. För Fastighetssverige berättar vd:n Knut Rost hur bolaget resonerar kring kontoret som arbetsplats, varför man är så aktiva och vad som är nycklarna för framtiden.

Knut Rost är övertygad om att tillgängliga sociala ytor, moderna möteslokaler och flexibla koncept är grundläggande för att skapa attraktiva kontorserbjudanden. Det är också dessa övertygelserna som just nu driver bolaget i en riktning där de tecknar fler kontorsavtal än någonsin – trots den relativa osäkerhet som råder inom kontorssegmentet på grund av coronans effekt på våra arbetsvanor.
– Det är fler bra kontrakt än någonsin ska man väl säga. Vi är på en marknad som vi känner väldigt väl där våra tio städer har mycket gemensamt, samtidigt som det finns en del som också skiljer förstås. Tittar man på till exempel Borlänge så har det lossnat rejält, där hyr vi ut till högskolan som flyttar in till centrum, och sedan har vi även hyrt ut mycket ytor för Trafikverket. För få att få plats med högskolan så flyttar vi även runt hyresgäster vilket gör att vi mer eller mindre får bort de vakanserna som vi haft i centrum tidigare.
– En annan marknad kan vara Skellefteå, där vill man ha bostäder för alla som ska jobba med Northvolt som är en stor etablering där. Det för med sig att staden utvecklas och det finns ökad efterfrågan på kontor.

Kontorsanvändandet och dess behov var redan i förändring innan coronapandemin slog till, men den bild som de flesta experter delar är att krisen har skyndat på trenderna. Knut Rost ser samma utveckling.
– Corona har inte skapat så mycket nytt, vi tror precis som innan att folk kommer sitta på olika platser framöver, men kontoret blir då en ännu starkare komponent som identitetsbyggare. Folk kommer sitta hemma och på caféer och jobba men vi märker också en tydlig trend att det är på kontoret man vill sköta sitt arbete, så därför kommer vi satsa ännu mer på kontor framöver.
– Vi ser i de avtalen vi skriver att det är fler och bättre avtal än det någonsin har varit. Då kan man säga att vi tror att vi kommer bygga fler kontor med ganska mycket allmänna utrymmen, med sannolikt färre arbetsplatser än tidigare, men ytorna kommer att användas för kreativitet och fysiska möten.

Hur upplever ni att behoven av ett kontor har förändrats på marknaden sedan mars?
– Generellt sett när det gäller kontor kan man känna att marknaden är mer noggrann med läge idag, de som frågar oss om ytor är mer noga med det och att det ska vara rätt kvalitet. Det har blivit ännu tydligare nu tycker vi, sen är det inte alls så att det kommer efterfrågas färre kontor utan snarare mer specifika sådana. Man har insett att kontoret är viktigt som en identitetsbyggare, och för att attrahera medarbetare så måste man bygga attraktiva kontor och det måste finnas ett urbant erbjudande runtomkring. Man kan inte bara bygga ett kontor och förvänta sig att folk ska hyra, utan det krävs en omgivning och olika transportmöjligheter för att ta sig dit, säger Knut Rost.

Läs också